Dom i Ogród

Jak urządzić przestrzeń w klasycznym stylu?

Jak urządzić przestrzeń w klasycznym stylu?

Klasyczny styl wnętrz od wielu lat kojarzy się z dobrym smakiem, a także ponadczasowymi i wiecznie modnymi formami. Pomieszczenia zaaranżowane w zgodzie z tradycją mogą w różny sposób nawiązywać do minionych dziesięcioleci. W wielu przypadkach odbywa się to zarówno poprzez zastosowanie szlachetnych materiałów lub specyficznych rozwiązań kolorystycznych, jak i uwzględnienie w wystroju wyszukanych mebli oraz detali. Jak efektownie urządzić przestrzeń w konwencji klasycznej?

Aranżacja w stylu klasycznym

Styl klasyczny można obecnie interpretować na różne sposoby. Wnętrza urządzone zgodnie z tym trendem balansują na granicy tradycji i nowoczesności, stanowiąc bardzo interesującą wariację na temat wzornictwa minionych dekad. Cechą charakterystyczną stylu klasycznego jest staranny dobór materiałów, a także uwzględnienie wielu eleganckich wzorów i dekoracyjnych form. Wnętrza urządzone w ten sposób pozbawione są chaosu i braku spójności, przez co sprawiają wrażenie mocno dopracowanych. Dopełnieniem harmonijnej całości często jest odpowiednie oświetlenie. Styl klasyczny da się tak naprawdę wprowadzić nawet do całkiem nowoczesnych pomieszczeń, tworząc w ten sposób unikalne zestawienia. We wnętrzu przytłoczonym współczesnym wystrojem można zastosować staroświeckie hokery drewniane, stolik kawowy czy żyrandol.

Kolorystyka wnętrz w stylu klasycznym

Styl klasyczny często bywa określany jako sztywniacki i poważny. Wiele jednak zależy od zastosowanych kolorów. W klasycznej aranżacji doskonale sprawdzają się brązy i beże, które są ciepłymi barwami o ponadczasowym charakterze. Kolory te kojarzą się z wypoczynkiem i spokojem, dzięki czemu mogą zbudować niezwykle przytulną atmosferę pomieszczeń. Odpowiedni dobór odcieni nie pozbawi przy tym wnętrz dystynkcji. W klasycznym stylu bardzo dobrze sprawdzają się również biele i szarości, które nawiązują do wystroju prowansalskiego i angielskiego. Do pomieszczeń urządzonych tradycyjnie kolory te wprowadzają subtelność i lekkość, efektownie łagodząc bogate zdobienia oraz detale typowe dla tego typu wnętrz. W stylu klasycznym często spotykane są również akcenty w odcieniach zielonego, np. efektowne hokery tapicerowane o aksamitnej strukturze.

Materiały i tkaniny w stylu klasycznym

W klasycznej aranżacji dominują materiały naturalne – zarówno na obiciach mebli, jak i podłodze. Do najczęściej wykorzystywanych należą drewno, kamień i skóra, które spotkać można także w stylu boho chic. W klasycznej aranżacji nie brakuje różnego rodzaju tekstyliów w pastelowych, jasnych barwach oraz tapet z delikatnym wzorem. Wykorzystanie naturalnych surowców ma szczególne znaczenie ze względów ekologicznych, zwłaszcza dla osób ceniących kontakt z naturą. W stylu klasycznym ciepłe barwy drewna kreują wyjątkowo przyjazną przestrzeń, która sprzyja spotkaniom z najbliższymi. Najlepiej korzystać z najszlachetniejszych i najtrwalszych odmian, takich jak drewno bukowe. W przypadku kamienia warto zdecydować się na marmur, który może wprowadzić do klasycznego wnętrza niezwykły urok oraz nieco majestatu.

Wyposażenie w stylu klasycznym

Idealnym dopełnieniem klasycznego wystroju jest kominek, który stanowi integralną część wyposażenia wielu salonów. Najczęściej przybiera formę subtelnego portalu lub zdobionego pieca, funkcjonując jako ośrodek całej aranżacji. Kominek powinien być odpowiednio wykończony, np. obudowany kaflami lub tradycyjną cegłą. Słabiej sprawdzą się okładziny z kamienia szlachetnego, które bardziej pasują do stylu typowo nowoczesnego. Względem centrum kominka najczęściej usytuowany jest cały zestaw wypoczynkowy, na który składają się m.in. wzorzyste kanapy, taborety czy fotele bujane. Szeroką ofertę wygodnych siedzisk znaleźć można w meblowym sklepie internetowym: https://superkrzesla.pl/fotele-bujane,c41.html. Subtelną linię tych mebli dopełnić mogą bogato rzeźbione witryny i komody. Jako dopełnienie wystroju idealnie sprawdzą się także jasne lampy na biurko, które stworzą w pomieszczeniu aurę tajemniczości oraz dostojeństwa.

Similar Posts