Dom i Ogród

Ile kosztuje wykończenie wnętrza?

Ile kosztuje wykończenie wnętrza?

Koszt ostatecznego wykończenia wnętrza zależy od wielu indywidualnych czynników, od metrażu po rodzaj wykorzystanych materiałów oraz to, czy chcemy skorzystać z pomocy z specjalistów, czy robić wszystko na własną rękę. Mimo tego, zanim zabierzemy się do pracy, warto zapoznać się z ogólnym, uśrednionym kosztorysem prac wykończeniowych. Ile kosztuje wykończenie wnętrza? Sprawdzamy.

Co wpływa na rozstrzał cen przy pracach wykończeniowych?

Przede wszystkim warto ustalić, co rozumie się pod terminem prace wykończeniowe. Zazwyczaj jest to przygotowanie lokalu do użytku – zgodnie z jego przeznaczeniem, jednak bez meblowania i dekoracji. W zależności od tego, gdzie zaczynają się prace wykończeniowe – czy należy wykonać instalację wewnętrzną budynku, czy jedynie zamontować urządzenia sanitarne, położyć podłogi i pomalować ściany – zakres prac, a co za tym idzie cen, może się diametralnie różnić, dlatego kontaktując się w tej sprawie z wybraną firmą lub fachowcem należy od razu zaznaczyć, co ma zostać wykonane i za ile (tzw. robocizna). Ostateczna cena zależy również od wykorzystanych materiałów, powierzchni oraz oczywiście lokalizacji – zarówno jeśli chodzi o region, jak i odległość od sklepu (koszt dowozu).

Przykładowy kosztorys wykończeniówki – łazienka

Koszt wykończenia typowej łazienki o powierzchni 5 mkw z gotową hydrauliką waha się w granicach ok. 3000-3500 złotych. Zacznijmy od podłogi. Zakładając, że chcemy położyć na niej gres o łącznej wartości 150 zł, musimy dokupić też fugi za ok. 20 złotych oraz preparat gruntujący i klej za około 40 złotych. W takim wypadku sama robocizna powinna wynieść ok. 300 złotych. Z racji większej powierzchni, wykończenie ścian jest zwykle droższe. Zakup płytek wraz z fugami, klejem oraz preparatem gruntującym to wydatek rzędu minimum 500 złotych, a praca fachowca powinna zostać wyceniona na średnio 800-900 złotych. Koszt niezbędnych sanitariatów – kabiny prysznicowej lub wanny, umywalki wraz z armaturą oraz WC to średnio 1200-1500 złotych, a ich montaż – 400 złotych. Koszt całości wzrośnie wraz z zakupem niezbędnych mebli oraz dekoracji.

Gdzie szukać oszczędności?

O ile wykonanie hydrauliki oraz instalacji elektrycznej jest zadaniem dla fachowca, o tyle położeniu płytek czy paneli, malowaniu ścian oraz montażu mebli powinien sprostać niemalże każdy. Zakup niezbędnych narzędzi oraz półproduktów warto rozłożyć w czasie, by skorzystać z pojawiających się co jakiś czas promocji. Wykończenie mieszkania to etap, do którego należy dobrze się przygotować i odpowiednio wcześniej zaplanować harmonogram poszczególnych prac. Architekt wnętrz będzie ściśle trzymał się naszego budżetu oraz – dzięki znajomości rynku – podpowie, na czym warto dodatkowo zaoszczędzić, a co jest niezbędną inwestycją.

Sprawdź ofertę architektów w Krakowie na portalu RynekPierwotny.pl 

Similar Posts