Porady

Jakie powinny być ubrania robocze dla twoich pracowników?

W wielu branżach noszenie ubrań roboczych jest niezbędne dla zachowania zdrowia pracowników. Praca w niskich temperaturach albo w zmiennych warunkach atmosferycznych może być szczególnie wyczerpująca, dlatego w tych sytuacjach warto zadbać o zaopatrzenie swoich podwładnych w specjalnie przeznaczone do tego ubrania. Na jakie ich cechy powinniśmy zatem zwracać uwagę?

Dostosowane do temperatury pracy

W wielu zakładach pracy panują temperatury, które nie sprzyjają pracownikom. W magazynach czy chłodniach są one naprawdę niskie, tak samo jak w miejscach przetwórstwa i magazynowania żywności. Osoby, które pracują na świeżym powietrzu, mogą być z kolei narażone na bardzo zmienne temperatury, oscylujące od ujemnych zimną aż do skrajnie wysokich w środku lata.

Odpowiednie ubrania robocze powinny więc być dostosowane do warunków panujących w miejscu pracy, a także do tego, jakie zadania są w nich wykonywane. Jeśli pracownik przebywa w bardzo chłodnym lub skrajnie gorącym środowisku przez długi czas i wykonuje tam wymagające zadania, ubrania nie tylko muszą chronić go przed temperaturą, ale też umożliwiać swobodne wykonywanie w niej zadań.

Warto również zwrócić uwagę na inne kwestie związane z pogodą, jaka może panować w miejscu pracy. Wiele zadań wykonywanych jest nawet w deszczu czy śniegu, a także przy silnym wietrze, co przekłada się na konieczność ochrony również przed opadami czy podmuchami powietrza. Dlatego też ubrania dla pracowników powinny być wiatro- i wodoszczelne, a nie tylko ogrzewające ciało. W tym celu warto wybrać między innymi bieliznę termoaktywną.

Wygodne w każdej sytuacji

Praca wymaga od nas określonych rodzajów aktywności fizycznej, dlatego odzież robocza powinna być bardzo wygodna w każdej sytuacji: podczas stania, siedzenia, klękania czy poruszania się po terenie, na którym wykonywane są zadania. Dlatego też dobrze będzie wybrać taką, która nie krępuje ruchów, jest stosunkowo luźna, a nawet rozciągliwa. W tym celu doskonale sprawdzają się między innymi polary i bawełniane koszulki, które dobrze zachowują się na ciele.

Wybierając jak najwygodniejsze rodzaje ubrań roboczych, należy przy tym pamiętać, iż kobiety i mężczyźni mają nieco inną budowę i preferencje. Dlatego doskonałym pomysłem może okazać się wybór odzieży dedykowanej konkretnej płci pracowników.

Chroniące przed czynnikami narażającymi zdrowie

Kolejną ważną cechą ubrań roboczych jest ochrona przed specyficznymi czynnikami niebezpiecznymi, które mogą pojawić się w miejscu pracy. Mogą to być między innymi substancje żrące lub w inny sposób szkodliwe dla zdrowia. W takim przypadku konieczne jest wybranie odzieży, która może osłonić ciało przed tymi szkodliwymi czynnikami. Są to przede wszystkim specjalistyczne kombinezony oraz fartuchy robocze, w które powinien być zaopatrzony każdy pracownik.

Similar Posts