Porady

Co zrobić z gruzem, oknami, starymi meblami? Porządki po remoncie w praktyce!

Jak wyrzucić gruz po remoncie? Zamów wywóz odpadów budowlanych

Planujesz generalny remont mieszkania lub domu? Zastanów się, co zrobisz z odpadami budowlanymi i elektrośmieciami. Zgodnie z przepisami nie możesz ich wyrzucić do zwykłego kontenera na odpady, a już całkowicie zakazany jest ich wywóz na tereny otwarte, np. do lasów. Chociaż to oczywiste, nadal wiele osób próbuje zaoszczędzić w ten sposób. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z odpadami po remoncie w sposób zgodny z prawem.

Które pozostałości po remoncie zaliczamy do odpadów budowlanych?

Odpady kwalifikowane do budowlanych to bardzo różnorodna grupa. Zaliczamy do nich m.in.:

  • gruz betonowy i ceglany,
  • tynki,
  • tapety, 
  • gips,
  • cement, 
  • płytki podłogowe,
  • stolarkę okienną i drzwiową, 
  • instalacje metalowe i PVC.

Część z tych odpadów nadaje się do przetworzenia, czyli recyklingu, a część musi być składowana na wysypiskach. Wiele pozostałości po remoncie może być toksycznych dla środowiska naturalnego, nie może być przechowywanych w miejscach do tego nieprzeznaczonych. W trosce o swoje zdrowie lepiej od razu umówić się z firmą zajmującą się przetwórstwem odpadów na odbiór śmieci po remoncie niż składować je na terenie posesji.

Za każdym razem, kiedy przeprowadzasz remont, spoczywa na Tobie obowiązek odpowiedniej selekcji gruzu po uprzednim zamówieniu kontenera na odpady budowlane. Jeśli korzystasz z usług firmy budowlano-wykończeniowej, to ona jest wówczas zobligowana do zagospodarowania odpadów, co najczęściej zostaje ujęte w kosztach świadczonej usługi. Warto tę kwestię omówić przed podpisaniem umowy. 

Pojemnik na odpady podstawia i odbiera firma zajmująca się gospodarowaniem odpadami. Może to być kontener lub specjalna torba o pojemności do tony gruzu. 

Jak segregować odpady budowlane?

Stare ramy okienne i drzwi możesz wyrzucić do kontenera na odpady budowlane

Odpady budowlane dzielimy na gruz czysty i zmieszany. Ten pierwszy nadaje się do recyklingu. Jego ponowne użycie oznacza, że nie musi być nigdzie składowany, co jest lepsze dla środowiska naturalnego. Do czystego gruzu zaliczamy:

  • odpady ceglane, betonowe lub mieszaninę obydwu tych tworzyw,
  • glebę, ziemię, kamienie oraz piasek.

Gruz zmieszany może zawierać np. płyty karton-gipsowe, złom metalowy, tworzywa sztuczne, szkło. Ważne, aby gruz czysty nie był nimi zanieczyszczony. W przeciwnym razie może nie zostać przetworzony. Jeśli w kawałku muru lub tynku pozostały np. fragmenty rur czy elementy pomalowane farbą, należy je wyrzucić do kontenera na gruz zmieszany. 

Do gruzu zmieszanego zaliczamy także odpady po wymianie lub remoncie dachu, np. dachówki. Pamiętaj, że wyrzucanie azbestu, eternitu czy papy do kontenerów na gruz zmieszany należy najpierw uzgodnić z firmą odbierającą odpady

W wyborze odpowiedniego kontenera może pomóc pracownik firmy zajmującej się gospodarowaniem odpadami. Podpowie on, jak segregować śmieci oraz jakiej wielkości kontener zamówić. W wielu firmach płacisz za pojemnik, a nie stopień jego napełnienia. Warto to wiedzieć, żeby nie przepłacić. 

Gdzie samodzielnie wyrzucić niewielkie odpady poremontowe?

Remont nie zawsze oznacza kucie tynków, a jedynie drobne prace naprawcze i malowanie ścian, wymianę sprzętów czy mebli. Chociaż pracy jest dużo, to powstaje przy niej relatywnie niewielka ilość odpadów, przez co nie opłaca się zamawiać kontenera. Jak poradzić sobie inaczej?

W miastach są specjalne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), do których możemy samodzielnie wywieźć odpady poremontowe i pozostałości materiałów budowlanych. Mogą to być:

  • niewielkie ilości gruzu, 
  • opakowania po farbach i klejach, 
  • resztki rozpuszczalników, 
  • glazura,
  • szkło. 

Pamiętaj, aby szyb ani rozbitej ceramiki nie wrzucać do pojemników na szkło. Jest to inny rodzaj materiału, który nie nadaje się do takiego przetwarzania, jak np. słoiki i butelki.

Meble zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych i w dużych miastach są one odbierane regularnie. Wystarczy zostawić meble przed wiatą śmietnikową. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że sprzęty pozostają na widoku i mogą być ponownie wykorzystane przez każdego, kto zechce je przygarnąć. Jeśli mieszkasz na terenach wiejskich lub w domkach jednorodzinnych, możesz zamówić odbiór odpadów wielkogabarytowych bezpośrednio w firmie o takiej specjalizacji.

Czytaj także: Porządki po remoncie – jak pozbyć się starych okien, gruzu i elektrośmieci?

Jak zutylizować elektrośmieci?

Elektrośmieci możesz oddać do skupu elektrośmieci lub punktu zbiórki elektrośmieci

Remont oznacza produkcję nie tylko gruzu, płytek i opakowań z substancjami toksycznymi, ale również elektrośmieci. Zaliczamy do nich wszelkie urządzenia elektryczne, a więc:

  • gniazdka, 
  • włączniki światła, 
  • lampki, żyrandole, 
  • żarówki, 
  • telewizory, 
  • pralki, 
  • lodówki.

Do listy należy dodać jeszcze zepsute elektronarzędzia, które zużyły się w trakcie remontu. Urządzeń elektrycznych nie powinniśmy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane, co niestety nadal robi wiele osób. Aby prawidłowo pozbyć się elektrośmieci, oddaj je do specjalnych punktów zajmujących się zbiórką tego rodzaju odpadów, np. PSZOK. Mniejsze urządzenia możesz wyrzucić do specjalnego kontenera, który znajdziesz w wielu punktach większych miast. 

Pod żadnym pozorem nie można wyrzucać urządzeń elektronicznych na tereny zielone. Często zawierają one groźne dla środowiska naturalnego i żywych organizmów: nikiel, freon, kadm, rtęć czy związki bromu. Jeżeli nie przemawiają do Ciebie argumenty ekologiczne, pamiętaj, że w coraz większej liczbie miejsc gdzie tworzą się dzikie wysypiska, montowane są kamery. Kara za porzucenie odpadów w miejscu do tego niewyznaczonym może być wysoka – do 5 tys. złotych. Wywóz do PSZOKu kosztuje znacznie mniej. 

Sprawdź też poradnik: Jak pozbyć się elektrośmieci i gruzu po remoncie? Sprawdź zasady utylizacji odpadów poremontowych

 

Similar Posts