Dom i Ogród

Kominek zabudowany czy wolnostojący

Kominek zabudowany czy wolnostojący

Kominek w domu kojarzy się z ciepłem oraz wyjątkowym klimatem. Od czasu pojawienia się kominków na rynku, z roku na rok zyskują coraz większą popularność. W parze z popularnością, idzie rozwój technologiczny tej branży. W ofertach producentów znajduje się wiele wariantów. Dzięki temu, wybór rozwiązań jest prawie nieograniczony. Niesie to za sobą wiele możliwości, ale i również konieczność dokładnej analizy własnych potrzeb i możliwości. Oprócz własnych preferencji, podczas doboru kominka, trzeba kierować się zasadami bezpieczeństwa. Wybór kominka można rozpatrywać pod kątem wielu kryteriów. Jednym z nich jest sposób montażu. Czym różnią się kominki wolnostojące od zabudowanych? Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje o obu rodzajach kominków.

Kominki zabudowane

Najstarszą formą kominka zabudowanego, są otwarte kominki murowane. Ich główną zaletą jest estetyka. Od dawna, kominki tego typu dekorują wnętrza budynków. Kominek otwarty ma jednak sporo wad. Przede wszystkim, zabudowa kominka (np. wkładów kominkowych Defrohome), wymaga precyzji i doświadczenia. Konieczne jest zatrudnienie fachowca, który wie jak obudować kominek i zrobi to umiejętnie. Niedbałe wymurowanie takiego kominka, może powodować nieszczelności oraz negatywnie wpływa na walory estetyczne. Co więcej, charakterystyka tego kominka sprawia, że łatwo może dojść do zadymienia pomieszczenia, co w konsekwencji może być zagrożeniem zdrowia dla użytkowników. Ponadto, kominki otwarte cechują się niską sprawnością. Efektywność grzewcza kominków z otwartym paleniskiem utrzymuje się na poziomie 30%. W ostatnich latach, bardzo dużą popularność zyskały wkłady kominowe. Stanowią one doskonałą alternatywę dla kominków otwartych. Wkład kominowy może być montowany w wielu wariantach oraz konfiguracjach. Palenisko w tym rodzaju kominka jest zamknięte, a obudowa wkładu kominkowego, wykonana ze stali, żeliwa albo cegły szamotowej, wspomaga magazynowanie ciepła. Płomień można obserwować zza panoramicznej szyby. Co więcej, w tego typu kominkach, można bardzo łatwo regulować dopływ powietrza, i w konsekwencji sterować procesem spalania. Skuteczność grzewcza wkładu kominkowego zdecydowanie przewyższa sprawność kominka otwartego, i wynosi aż 80%. Kominki te, mogą również występować, jako biokominki.

Kominki wolnostojące

Alternatywą dla kominków zabudowanych są kominki wolnostojące. Rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością, głównie ze względu na walory estetyczne, pasujące do specyficznego stylu skandynawskiego. Kojarzenie kominków wolnostojących z używanymi niegdyś kominkami kozami, jest błędne. Obecne kominki charakteryzują się nienaganną estetyką i przemyślanym projektem. Co więcej, stalowy lub żeliwny korpus dodaje elegancji pomieszczeniom. Kominki wolnostojące mogę mieć praktycznie dowolny kształt. Ponadto, ich efektywność grzewcza jest porównywalna do wkładów kominkowych. Mogą występować, jako biokominki wolnostojące lub piece kominkowe, które w swojej ofercie ma Defrohome.

Który kominek wybrać?

Jest wiele czynników, które wpływają na dobór odpowiedniego kominka. Przede wszystkim, montaż wkładu kominkowego najlepiej zaplanować na wczesnym etapie budowy. Jeśli planujemy wyposażenie w kominek, wybudowanego już obiektu, zdecydowanie lepszym wariantem będzie kominek wolnostojący. Nie wymaga on aż tak dużej ingerencji w infrastrukturę budynku. Ponadto, kominek wolnostojący wymaga o wiele mniej powierzchni. Oba warianty posiadają wady i zalety, ważne jednak, aby dokładnie określić swoje preferencje oraz oczywiście możliwości infrastrukturalne. Należy również pamiętać, że kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w budynku, lecz jedynie, jako urządzenie wspomagające system grzewczy.

Similar Posts