Dom i Ogród

Mój dom, moja twierdza. O czym pomyśleć, jeśli chcemy, aby nasz dom był bezpieczny

Mój dom, moja twierdza. O czym pomyśleć, jeśli chcemy, aby nasz dom był bezpieczny

Osoby budujące lub remontujące dom coraz częściej zwracają uwagę na jego bezpieczną eksploatację. Zarówno w nowo powstających, jak i starszych obiektach, pojawiają się zaawansowane systemy alarmowe, różnego rodzaju czujniki, antywłamaniowe okna i drzwi czy monitoring. To skuteczne metody, które znacząco zwiększają komfort i bezpieczeństwo użytkowania lokalu. Jak działają i dlaczego warto posiadać je w swoim domu?

System alarmowy

System alarmowy to obecnie niemal standard w nowo budowanych domach jednorodzinnych. Już sama tabliczka informująca o alarmie w obiekcie potrafi skutecznie odstraszyć potencjalnych złodziei. Nowoczesne instalacje są oparte o przewodowe lub bezprzewodowe czujki, połączone z zaawansowaną technologicznie centralą, manipulatorem oraz sygnalizatorami świetlnymi i dźwiękowymi. Mogą one reagować na ruch, otwarcie okien i drzwi czy stłuczenie szyby. Ochrona może obejmować także teren wokół budynku, bazując na aktywnych barierach podczerwieni lub matach naciskowych.

Czujniki dymu, czadu i gazu

Instalując system alarmowy – prócz czujek ruchu czy otwarcia drzwi – warto zdecydować się także na inne rodzaje czujników. Mogą one być zintegrowane z domową instalacją lub stanowić indywidualnie działające urządzenia. W każdym domu możemy zamontować:

• czujniki dymu – najczęściej stosowane w kuchni i kotłowni, informują o zadymieniu spowodowanym awarią pieca, bądź przypalającym się garnkiem,

• czujniki czadu – niezbędne w budynkach, w których używane są urządzenia grzewcze zasilane drewnem, węglem lub gazem,

• czujniki gazu – przydatne w domach ogrzewanych gazem lub wyposażonych w kuchenki gazowe.

 

Antywłamaniowe drzwi i okna

Skutecznym sposobem ochrony mienia i mieszkańców jest zamontowanie antywłamaniowych okien i drzwi. Wykonane według rygorystycznych norm ramy i przeszklenia mogą posiadać klamkę z kluczem i wkładką antyrozwierceniową, okucia z zaczepami antywyważeniowymi, a także szyby wzmocnione folią antywłamaniową, która znacząco utrudnia ich zbicie, a zarazem zabezpiecza przed skaleczeniem się ostrymi odłamkami. Antywłamaniowe drzwi będą natomiast wyposażone w specjalne bolce utrudniające ich zdjęcie, zamek uruchamiający przynajmniej cztery rygle, a także osłonę uniemożliwiającą przewiercenie mechanizmu. Wybierając tego typu okna(https://okna-internorm.com.pl/) i drzwi, należy dopilnować także ich starannego osadzenia w otworach – dzięki temu będą one efektywnym zabezpieczeniem przed działaniem złodziei czy wandali.

 

Monitoring wizyjny

Kolejną metodą, która pomoże zwiększyć poziom bezpieczeństwa budynku, jest monitoring wizyjny, montowany na zewnątrz i wewnątrz obiektu. Może on obejmować niemal dowolną liczbę kamer połączonych z rejestratorem, który zapisuje nagrania i dźwięki. Nowoczesne kamery mogą także współpracować z wbudowaną kartą pamięci, eliminując potrzebę rozprowadzania instalacji w trudno dostępne miejsca. Takie systemy monitoringu często są połączone z instalacją alarmową, a uruchomienie alarmu skutkuje przyjazdem firmy ochroniarskiej, która dokona niezbędnej interwencji, chroniąc nasze mienie, zdrowie, a nierzadko – także życie.

Similar Posts