Dom i Ogród

Mozaika szklana a może tradycyjny gres – co warto wybrać?

Mozaika szklana a może tradycyjny gres – co warto wybrać?

Chcąc stworzyć nietuzinkowe wnętrze kuchni, łazienki, ale również salonu czy sypialni można wybrać do nich płytki ceramiczne albo płytki szklane. I tu pojawia się pytanie – które lepiej się sprawdzą i do jakiego zastosowania będą odpowiednie. Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym poradniku, gdzie płytki ceramiczne jako aranżacja wnętrz determinują wybór pozostałych elementów do pokoju.

Czym charakteryzuje się mozaika szklana?

Jeśli mozaikę szklaną kojarzy się z grubymi ściankami działowymi ze szkła, które stosowane są często w poczekalniach, to jest to mylne skojarzenie, gdyż mozaika szklana to niezwykle cienki i płaski materiał wykończeniowy, który występuje w grubościach od 4 do 8 mm. Szkło float, z którego powstaje świetnie nadaje się do obróbki, dlatego mozaiki szklane są nietuzinkowe. Ponadto nie jest się skazanym na wybór modeli transparentnych, gdyż mozaiki szklane barwione są w strukturze i mogą przybierać rozmaite barwy oraz zarówno błyszczące, jak i matowe wykończenie. Często są metalizowane, a bywa, że do ich struktury dodawane są drobinki kamienia. Dzięki temu mogą prezentować się bardzo efektownie. Oczywiście warto zwrócić uwagę również na parametry. Mozaiki szklane są dość wytrzymałe, jednak częściej stosuje się je jednak na ścianach. Ich trwałość zapewnia podkład z siatki z włókna szklanego. Dzięki temu elementowi można je również przycinać, nawet na szerokość listwy, jednak potrzebne są do tego specjalistyczne narzędzia. Mozaikę szklaną przykleja się na biały, elastyczny klej szybkowiążący, oczywiście dedykowany do tego materiału. Przy montażu należy uważać aby nie pobrudzić struktury szkła, aby nie pozostały na nim trudne do usunięcia plamy.

Poznaj charakterystykę gresu

Gres jest znany od wielu lat i już wiele osób za jego sprawą zdążyło przywyknąć do tego, że płytki ceramiczne stosuje się nie tylko w kuchni czy łazience, ale również w przestrzeniach reprezentacyjnych takich jak salon czy gabinet. Gres odznacza się niewielką nasiąkliwością sięgającą poniżej 1%, dlatego doskonale nadaje się do miejsc o podwyższonej wilgotności. Ba! Może być stosowany nawet na zewnątrz. Gres posiada również niski współczynnik ścieralności, oznaczany w skali Mosha, co oznacza, że jest niezwykle trwały i odporny na zarysowania. Oczywiście dużo zależy od jego wykończenia. Generalnie gresy polerowane są bardziej podatne na zarysowania. Jednak powstają już gresy takie jak lapatto, które posiadają połyskującą powierzchnię, a mimo wszystko, są niezwykle trwałe. Gres w związku ze swoimi właściwościami nadaje się zarówno na ściany jak i podłogi. Może imitować dowolny materiał od kamienia, przez metal aż do drewna. Takie płytki można zamówić w sklepie internetowym Klink. „Betonowe” płytki ceramiczne sprawdzą się jako aranżacja wnętrz w stylu industrialnym. Z kolei te imitujące drewno w skandynawskich wnętrzach.

Gdzie warto użyć mozaikę szklaną?

Wybór mozaiki szklanej do łazienki jest doskonałym pomysłem. Sprawdzi się do pokrycia ścian po zamontowaniu ceramiki i armatury podtynkowej. Dzięki obecności siatki można ją przycinać. Ponadto występuje w wielu kształtach. Klasyczna jest mozaika, którą tworzą małe szklane kwadraciki, ale można spotkać się również z heksagonalnymi mozaikami, np. w kształcie sześcianów, albo sześciokątnymi, przypominającymi plastry miodu. Ciekawie prezentują się mozaiki jodełkowe, które doskonale mogą ozdobić także ścianę w salonie. Doskonale odbijają światło i tworzą świetliste refleksy. Można je połączyć ze ścianami pokrytymi w tynku dekoracyjnym albo pomalowanymi na zbliżony lub kontrastujący kolor z satynowym wykończeniem. Mozaika szklana może ozdobić obudowę wanny, a także blat przy umywalce. Sprawdzi się na ścianie w gabinecie, jak również w bajkowym pokoju dziecka.

Mozaika szklana czy gres? A może nie trzeba wybierać?

Wybór pomiędzy mozaiką szklaną i gresem nie jest oczywisty, gdyż obydwa materiały sprawdzą się w wielu wnętrzach. Przy doborze odpowiedniej kolorystyki nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je w tej samej aranżacji. Powierzchnie szkliwioną gresu można zestawić z taką samą w przypadku mozaiki szklanej. Gres może ozdobić podłogę, a mozaika jedną ze ścian. Można postawić również na kontrasty zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i błyszczące lub matowe wykończenie.

Decydując się na wykończenie ścian i podłóg warto postawić na płytki ceramiczne. Na ściany świetnie sprawdzą się także te szklane. Dzięki takim materiałom można stworzyć nowoczesne i zapierające dech w piersiach aranżacje wnętrz.

Similar Posts