Dom i Ogród

Jakie są rodzaje wentylacji? Jaki system wentylacji jest odpowiedni dla budynków jednorodzinnych?

Jakie są rodzaje wentylacji? Jaki system wentylacji jest odpowiedni dla budynków jednorodzinnych?

Podczas budowy domu ważne jest, aby dobrze zaprojektować system wentylacji. Dzięki temu możliwa będzie efektywna wymiana powietrza, która jednocześnie… nie wpłynie na zwiększenie rachunków za ogrzewanie. Dlatego podpowiadamy, jakie są rodzaje wentylacji oraz który z nich sprawdzi się w przypadku budynków jednorodzinnych.

Rodzaje wentylacji

Podstawowe rodzaje wentylacji, to systemy naturalne, mechaniczne oraz hybrydowe. Każdy z tych typów ma wady i zalety, dlatego trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Jakich?

Przede wszystkim ilość wymienionego powietrza w ciągu godziny, koszt budowy i eksploatacji, awaryjność oraz skuteczność. Przy czym skuteczność może być różna, w zależności od tego, jak wysoki jest stopień zanieczyszczenia w pomieszczeniu. I tak w łazienkach i kuchniach ważne jest, aby skuteczność systemu była wyższa, niż w przypadku salonu czy sypialni.

Co ciekawe, jeśli system wentylacji jest nieodpowiedni, to konsekwencje tego… odczujesz na sobie. Możesz zauważyć częste bóle głowy, będziesz narażony na choroby układu oddechowego, mogą pojawić się alergie. Ponadto na ścianach budynku mogą rozwijać się grzyby i pleśnie.

A jaki system będzie najlepszy? Tu wszystko zależy od projektu domu, chociaż jest jedno rozwiązanie, które jest odpowiednie w większości przypadków. Wentylacja hybrydowa Schiedel sprawdza się w budynkach jednorodzinnych, jest to efektywny i opłacalny ekonomicznie wybór. Dlaczego? Zaraz się dowiesz.

Wentylacja naturalna

Wentylacja naturalna nazywana jest również grawitacyjną. To najprostszy i najtańszy sposób na wymianę powietrza w domu, choć jednocześnie najmniej efektywny. Wymiana powietrza następuje w wyniku różnicy pomiędzy ciśnieniem zewnętrznym, a wewnętrznym. Co to w praktyce oznacza? Jest uzależniona od warunków pogodowych.

Dodatkowo regulacja wydajności takiego systemu jest ograniczona, nie można nad nim sprawować kontroli. Zwłaszcza zimą jest to uciążliwe, ponieważ prowadzi do strat ciepła, a co za tym idzie, zwiększonych rachunków za ogrzewanie.

Wentylacja mechaniczna

Optymalnym rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Jak działa? Napływ świeżego powietrza oraz usuwanie zużytego jest wymuszone działaniem wentylatorów.

Co istotne, możesz kontrolować, jaka będzie intensywność wymiany powietrza, nie jesteś uzależniony od warunków pogodowych. Są jednak i minusy tego rozwiązania. Taki system zużywa prąd, co sprawia, że rachunki za niego mogą być wyższe. Elementy mechaniczne są narażone na awarie. Dodatkowo, o ile nie zdecydujesz się na znacznie droższą wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacja), to również koszty ogrzewania mogą być wyższe.

Wentylacja hybrydowa

Wielu właścicieli budynków decyduje się na wentylację hybrydową, która jest połączeniem obu tych rozwiązań. System działa naprzemiennie, w zależności od warunków pogodowych. Gdy występuje optymalna różnica ciśnień, wykorzystywana jest wentylacja naturalna. Gdy ona okaże się niewystarczająca, załączony zostaje wentylator, który odpowiada za skuteczną wymianę powietrza.

Możesz kontrolować intensywność wymiany powietrza, a przy tym zużycie energii elektrycznej jest zminimalizowane. Oczywiście, tu także występuje możliwość awarii, jednak wtedy system zawsze wspomagany jest przez wentylację grawitacyjną. To wszystko sprawia, że tak często stosuje się go w budynkach jednorodzinnych.

 

 

Similar Posts