Tapety dodają wnętrzu charakteru i są świetnym sposobem na efektowne wykończenie. Jak jednak położyć je na ścianie? Nie jest to zadanie bardzo wymagające, ale trzeba się odpowiednio przygotować, a także pamiętać o kilku kwestiach.
Jak położyć tapetę – przygotowania
Zanim przejdziemy do samodzielnego naklejania tapety, należy odpowiednio się przygotować. Pierwszym krokiem jest zaopatrzenie się w odpowiednie przybory i narzędzia. Potrzebne będą odpowiednie preparaty: zespalający, gruntujący i klej do tapet. Równie ważne są narzędzia i przybory: taśma samoprzylepna, gąbka, wiadro, szpachla dociskowa, gumowy wałek lub szczotka, pion sznurkowy, ołówek, miarka, nóż do tapet, stalowa szyna, szeroki pędzel i gąbka. Oprócz przyborów istotna jest oczywiście sama tapeta – należy kupić jej zawsze odrobinę więcej. Trzeba także właściwie przygotować podłoże. W przypadku nowego tynku musi być ono suche, jasne oraz odpowiednio zagruntowane. Ściany, które już wcześniej zostały pomalowane, należy odtłuścić, a starą tapetę ściągnąć.
(Tapety ścienne – https://domar.pl/kategorie/farby-tapety-okladziny-scienne/)
Planowanie
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie za pomocą taśmy samoprzylepnej, czy tynk się kruszy. Jeśli tak, należy nałożyć preparat zespalający. Następnie, za pomocą mokrej gąbki, sprawdzamy nasiąkliwość podłoża. Jeśli po jej przyłożeniu pozostaje mokra plama, należy zagruntować ścianę. Kolejnym krokiem jest przygotowanie linii, wzdłuż której będzie przyklejony pierwszy pas tapety. W tym celu należy użyć pionu sznurkowego. Dobrym pomysłem jest odrysowanie linii na ścianie. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie pasów tapety. Powinny być one około 5-10 cm dłuższe niż wynosi wysokość ściany. Poszczególne pasy należy wyciąć przy pomocy stalowej szyny i nożyka. Następnie należy posmarować tapetę klejem. Trzeba zrobić to odpowiednio wcześniej, żeby pasy zdążyły się nawilżyć i rozkurczyć. Na ten czas pasy należy złożyć posmarowaną stroną do środka oraz pozostawić na kilka minut, zanim zostaną naklejone na ścianę.
Przyklejanie tapety
Pierwszy pas należy przykleić wzdłuż wcześniej wyznaczonej linii. Ważne jest, by zachodził on na sufit oraz na podłogę. Należy go także dokładnie docisnąć do ściany przy pomocy gumowego wałka lub szczotki. Istotny jest także kierunek. Tapetę dociskamy od środka ku brzegom – tak, aby pozbyć się pęcherzy powietrza. Proces powtarzamy z każdym kolejnym pasem. Ważne jest, by nie nachodziły one na siebie, jednak trzeba zachować jak najmniejsze odstępy. Brzegi należy docisnąć z dodatkową starannością. W przypadku trudno dostępnych miejsc pomocna będzie szpachla dociskowa. Po przyklejeniu tapety następnym krokiem jest jej przycięcie. Zadanie to należy jednak wykonać, gdy klej jest jeszcze wilgotny. W tym celu najpierw trzeba zamontować listwy przypodłogowe. Tapetę przycinamy tuż przy niej przy lekkim odklejeniu nadmiaru, a następnie ponownym dociśnięciu przy brzegach. Czynność powtarzamy przy suficie.
Samodzielne klejenie tapety – czy warto?
Samodzielne klejenie tapety nie jest trudne, lecz wymaga dokładności i pewności w rękach. W takiej sytuacji warto sobie zadać pytanie, czy lepiej jest podjąć się tego zadania, czy lepiej skorzystać z pomocy fachowca? Wiele zależy od naszych umiejętności, zdolności manualnych, ale też ilości powierzchni, na jakiej chcemy umieścić tapetę. W przypadku większych pokoi samodzielne przyklejenie może być zarówno czasochłonne, jak i po prostu męczące. Może to nie sprzyjać równemu i dokładnemu pokryciu ścian. W takiej sytuacji możemy podzielić pracę na kilka etapów lub zdecydować się na pomoc innej osoby. Nie ma jednak uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy zdecydować się na samodzielną pracę, czy usługi fachowca. Jedna i druga opcja ma pewne zalety i wady. Jednak, jeśli nie mamy wprawy, a chcemy uzyskać jak najlepszy efekt, warto poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego od nas.