Dom i Ogród

Jaką muszlę WC wybrać – wiszącą czy stojącą?

Jaką muszlę WC wybrać – wiszącą czy stojącą

W trakcie urządzania łazienki bardzo często skupiamy się przede wszystkim na wyborze płytek, armatury, wanny i umywalki. A przecież muszla WC to równie ważny element wyposażenia, który wpływa zarówno na funkcjonalność łazienki, jak i jej design. Wśród podstawowego asortymentu, mamy do wyboru miski wiszące i stojące. Czym się charakteryzują poszczególne rozwiązania i jaką miskę warto wybrać?

Tradycyjna miska stojąca – wady i zalety 

O ile miski wiszące towarzyszą nam od stosunkowo krótkiego czasu, to tradycyjne miski stojące, znamy doskonale od dawna. Wiele łazienek, które zostały zaprojektowane i wykończone przed wieloma laty, wyposażonych jest w sedesy stojące. I niestety często jest tak, że kiedy planujemy wymianę muszli WC w takiej łazience, zastosowanie miski wiszącej może nie być możliwe, bez przeprowadzenia generalnego remontu.

Dlatego też miski stojące nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Może i nie jest to rozwiązanie najnowocześniejsze, jednak miski tego typu są proste w montażu i stosunkowo funkcjonalne. Dodatkowo nie zawsze można zamontować miskę wiszącą w łazience starszego typu, nawet jeśli jesteśmy gotowi na remont, ponieważ wielkość łazienki czy rozmieszczenie instalacji może nam to uniemożliwić. Największą zaletą misek stojących jest zatem ich łatwa instalacja, a także przystępna cena. Są one tańsze niż miski wiszące.

Wadą jest to, że elementy miski są trudniejsze w utrzymaniu czystości, ponieważ wszystkie znajdują się na zewnątrz, a tym samym brudzą się i kurzą. Również ich design nie zawsze pasuje do łazienek urządzonych w nowoczesnym stylu.

Miska wisząca - nowoczesny design i funkcjonalność

Miska wisząca – nowoczesny design i funkcjonalność

Stylowe i funkcjonalne miski podwieszane to rozwiązanie, które jest obecnie szeroko stosowane w nowym budownictwie. Praktycznie większość inwestorów decyduje się na montaż stelaża i miski wiszącej. Taka instalacja pozwala zaoszczędzić w łazience sporo miejsca. A ukrycie pod tynkiem części elementów hydraulicznych, czyli przede wszystkim mechanizmu spłukującego, nadaje łazience lekkości i ułatwia jej utrzymanie w czystości.

Istotnymi zaletami, jakimi charakteryzuje się miska wisząca, jest jej nowoczesny design, funkcjonalność i oszczędność miejsca. Takie miski WC idealnie sprawdzają się w łazienkach urządzonych w minimalistycznym stylu. Ich wadą może być cena, która jest wyższa niż w przypadku standardowych muszli stojących. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt stelaża, który także trzeba kupić, ponieważ jest niezbędny do zainstalowania miski wiszącej.

Miska wisząca vs. miska stojąca – ostateczna decyzja 

Ostateczna decyzja w kwestii wyboru miski WC jest szczególnie trudna wtedy, gdy w łazience możemy pozwolić sobie na zastosowanie obu rozwiązań. W takiej sytuacji wybór muszli WC powinien być podyktowany wybranym stylem, w jakim pragniemy urządzić łazienkę oraz budżetem, jaki możemy przeznaczyć na kupno muszli WC.

Jeśli zależy nam na nowoczesnej łazience, której design będzie lekki, a sprzątanie proste, to miska wisząca będzie najlepszym rozwiązaniem. Miski tradycyjne, czyli stojące, sprawdzą się w łazienkach retro i w sytuacji, gdy nie mamy wystarczającego budżetu na montaż instalacji muszli podwieszanej.

Similar Posts