Nieruchomości

Czy inwestowanie w nieruchomość się opłaca?

Czy inwestowanie w nieruchomość się opłaca?

Mieszkania, które są kupowane w większych miastach, to zazwyczaj inwestycje, które mają się w dłuższej lub krótszej perspektywie zwrócić. Oznacza to, że nieruchomości w głównej mierze nabywane są pod wynajem. Obecnie jest to najlepszy sposób lokowania swojego kapitału, ponieważ jest to najmniej ryzykowna inwestycja. Jeśli mieszkanie nie będzie przynosić zysku z najmu, zawsze istnieje możliwość jego sprzedaży. Jak więc zainwestować milion, a nawet więcej pieniędzy, aby wyjść na tak zwany plus?

Jak zainwestować milion w nieruchomości, aby nie stracić?

Kolejne wzrosty cen nieruchomości, a także wybuch pandemii koronawirusa, spowodowały duże zmiany na rynku najmu. Inwestowanie swoich pieniędzy w mieszkania pod wynajem nadal jest opłacalne, ale również o wiele trudniejsze. Rynek ten bardzo dynamicznie się zmienia, przez co obarczony jest większym ryzykiem niepowodzenia inwestycji, jednak cały czas jest on bezpieczniejszy niż zakup lokalu mieszkalnego na sprzedaż – radzą eksperci z https://republikawnetrz.pl/.

Wysokie ceny mieszkań, a także równie wysokie wymagania najemców w kwestii standardu wykończenia mieszkania wpływają niekorzystnie na powodzenie interesu. Jak zainwestować milion lub więcej skoro trzeba liczyć się ze stratami? Sytuację można diametralnie zmienić, dostosowując lokal do wymagań najemców. Owszem, wiąże się to z zakupem drogiego mieszkania w centrum miasta, które trzeba jeszcze wyremontować, ale nie oznacza to wcale, że stopa zwrotu będzie na bardzo niskim poziomie.

Pandemia koronawirusa zmieniła bardzo dużo

W marcu bieżącego roku weszły w życie restrykcje, które spowodowały, że zmieniło się wiele kwestii związanych z wynajmem mieszkań. Zmodyfikowano przepisy odnośnie podnoszenia czynszu, czy wypowiedzenia umowy przez właściciela. W ten oto sposób w ciągu chwili z rynku zniknęło bardzo dużo ofert najmu krótkoterminowego. Powód? Na mocy ustawy było on przez pewien okres prawnie zakazany.

Wpływ na mniejsze zainteresowanie najmem mieszkań miało także wyemigrowanie do swojej ojczyzny Ukraińców, którzy w Polsce stanowią duży odsetek osób wynajmujących lokale mieszkalne. To samo dotyczy studentów, których zajęcia zostały zawieszone, przez co wielu z nich wróciło do rodzinnego domu.

Na chwilę obecną czynsze mieszkań pozostają na stabilnym poziomie i nie zapowiada się, aby miały nastąpić jakiekolwiek wahania, aczkolwiek historia pokazuje, że nie można być niczego pewnym. Ponadto wzrosła znacznie podaż na mieszkania wynajmowane, do tego wrócił najem krótkoterminowy w miejscowościach turystycznych, natomiast problem nadal jest w dużych miastach. Z pewnością pracownicy z Ukrainy wrócą, a nawet już część z nich znowu przyjeżdża do Polski. Jest to dla osób, które nie wiedzą jak zainwestować milion w nieruchomości. Zakup mieszkania na wynajem, jeszcze przed okresem świątecznym może przynieść duże zyski.

Inwestowanie miliona w nieruchomości – jaka jest prognoza dla mieszkań na wynajem?

Rynek nieruchomości wraca powoli do normalności, więc nie powinno być problemu z tym, jak zainwestować milion. Barierą może być jednak możliwość otrzymania kredytu, ale tylko dla inwestorów, którzy nie mają własnych środków. Z drugiej strony, większe wymagania przełożą się na atrakcyjność wynajmu mieszkań, a to znaczy, że popyt na takie nieruchomości z pewnością wzrośnie. Ewentualne efekty uboczne pandemii koronawirusa odbiją się na nieco mniejszym zainteresowaniu lokalami mieszkalnymi, co będzie naturalnym powodem utraty pracy przez wiele osób. Warto jednak zaznaczyć, że jeszcze drastyczniej sytuacja na świecie odbije się na deweloperach, którzy będą oferowali mieszkania na sprzedaż.

Similar Posts