Dom i Ogród

Zalety szkieletu stalowego konstrukcji domów

Zalety szkieletu stalowego konstrukcji domów

Budownictwo nieustannie się rozwija, a domy są nie tylko coraz bardziej energooszczędne, ale również nowoczesne. Technologie docierają do nas ze Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Nowej Zelandii, gdzie stosuje się rozwiązania proste, szybkie i eliminujące ryzyko błędów konstrukcyjnych. Mowa tu o szkielecie stalowym domu, który zyskuje w Polsce na popularności.

Jak to działa?

Sam pomysł cechuje niezwykła prostota. Konstrukcje nośne stanowią elementy z ocynkowanych profili stalowych. Na gruncie konieczny jest tradycyjny fundament lub płyty żelbetonowe. Dzięki temu powstaje konstrukcja domu. Następnie do umieszczonych w podłożu elementów stalowych montuje się gotowe ściany. Należy dodać, że stal musi posiadać odpowiednią klasę. W Polsce oznaczona jest symbolem 350 lub 280. Takie rozwiązanie pozwala wznosić konstrukcję na wysokość 6 m i rozpiętość stropu do 24 metrów. Zatem to całkiem spory budynek, nawet czterokondygnacyjny. Sam proces wygląda bardzo podobnie, jak montaż domu ze szkieletu drewnianego, jednak wymaga większej precyzji.

Co z izolacją?

Z racji iż dom postawiony w ten sposób należy do całorocznych, należy zadbać o odpowiednią izolację. Tutaj najczęściej stosuje się wełnę mineralną, którą umieszcza się pomiędzy ścianami z zewnątrz i wewnątrz budynku. Należy zadbać dodatkowo o izolację zewnętrzną, gdyż stal jest doskonałym przewodnikiem, co wpłynie na straty ciepła.

Koszty i cena szkieletu stalowego konstrukcji domów

Pierwsza istotna sprawa to ceny profili stalowych, a ta uzależniona jest głównie od producenta. Ważna jest również grubość powłoki ocynkowanej oraz klasa stali. Mimo wszystko koszt postawienia domu ze stali jest znacznie niższy od tradycyjnej metody budowy domu. Przyjmuje się, że jest to kwota około 1800 – 2500 złotych za metr kwadratowy za stan deweloperski.

Szkielet stalowy – zalety

Domy cieszą się olbrzymią popularnością głównie w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Nie bez powodu. Warunki pogodowe w tych rejonach są kapryśne, a trzęsienia ziemi znacząco wpływają na budownictwo. Domy z konstrukcji stalowej wyróżniają się bowiem dużą wytrzymałością. Za domem z konstrukcji stalowej przemawia krótki czas budowy. Sama konstrukcja z profili powstaje w przeciągu 4 – 7 dni, natomiast dom pod klucz można wybudować w przeciągu 3 – 4 miesięcy. Domy takie mają również mniejszą grubość ścian, zatem charakteryzują się większą powierzchnią użytkową. Takie budynki są również znacznie cieplejsze. Izolacja wełną, oraz niezbędna izolacja od zewnątrz to solidne ocieplenie, które uchroni budynek przed stratą ciepła. Ocynk wpływa na długowieczność. To zabezpieczenie przed korozją, zatem domy takie mogą z powodzeniem służyć przez 100 lat, bez konieczności przeprowadzania gruntownych remontów. Szkielet stalowy konstrukcji domów umożliwia prace budowlane o każdej porze roku, gdyż nie ma konieczności przeprowadzania prac mokrych, co wiąże się z koniecznością wyschnięcia materiału. Łatwo również o rozprowadzenie wszelkich instalacji wewnątrz budynku, które można łatwo zakamuflować. Niewątpliwą zaletą jest głównie sam koszt postawienia domu ze szkieletu stalowego. A jak wiadomo względy ekonomiczne podczas budowy są niezwykle istotne. Zatem budowa domu za pomocą szkieletu stalowego to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również czasu. Wykonaniem i realizacją projektu zajmują się profesjonalne i doświadczone firmy, zatem odchodzi również konieczność ciągłego i osobistego nadzoru ekipy budowlanej. Jedna ekipa zapewnia kompleksowe prace. Począwszy od projektu do wykończenia firma sama dba o harmonogram prac, by szybko zakończyć projekt. Każda renomowana firma dba ponadto o swojego klienta i daje również gwarancję na wykonane prace. Sama stal jest niezwykle trwała, a jej żywotność ocenia się na 100 lat.

Szkielet stalowy konstrukcji domów to sprawdzona technologia przebadana pod kątem szczelności i eliminacji mostków termicznych. Rozwiązanie zyskuje na popularności w naszym kraju głównie za sprawą oszczędności i szybkości realizacji projektu. Odpowiednio dobrana ekipa budowlana to minimum formalności i gwarancja dobrze wykonanej pracy.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Platforma DS

Similar Posts