Dom i Ogród

Myślisz o meblach z palet? Musisz to wiedzieć!

Myślisz o meblach z palet? Musisz to wiedzieć!

Meble z palet w ostatnim czasie cieszą się sporą popularnością, znajdują miejsce zarówno w nowoczesnych, jak i w rustykalnych wnętrzach. Wykonuje się je z drewnianych palet, a ze względu na dostępność surowca i jego pochodzenie, nie wymagają większego wkładu finansowego. Przy odrobinie chęci, cierpliwości i wiedzy ze zwykłych palet przemysłowych można wyczarować coś wyjątkowego, co stanie się prawdziwą ozdobą wnętrza, a jednocześnie będzie bardzo praktyczne. Zanim zdecydujesz się jednak na meble z palet, musisz poznać ich wady i zalety, szczególnie jeśli będą miały przeznaczenie na taras lub balkon.

Jak wybierać palety?

Palety euro epal można nabyć w różnych składach budowlanych i hurtowniach palet przemysłowych. Oferują one zwykle zarówno palety nowe, jak i używane, które są w bardzo dobrym stanie i nieco tańsze od nowych. Jeśli stan palet używanych nie odbiega znacznie od nowych, mamy możliwość zaoszczędzić, otrzymując podobną jakość w niższej cenie. Oprócz stanu, ważną kwestią jest także materiał, z którego wykonana jest dana paleta. Zwróć uwagę również na jej stan techniczny i sprawdź, czy nie jest zawilgocona lub uszkodzona. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, wybierz nowy produkt. Drewno, z którego wykonana jest paleta, nie powinno być zawilgocone. Jest to związane zazwyczaj z jej niewłaściwym przechowywaniem, a efektem może być próchnienie drewna i jego niszczenie. Taka paleta nadaje się wyłącznie do utylizacji.

Bardzo ważna kwestia przy wyborze europalety do sprawdzenie jej wymiarów i głównych parametrów, takich jak nośność. Palety występują w kilku rozmiarach, w zależności od ich pierwotnego przeznaczenia. To ważne, by dostosować wymiary palety do swoich potrzeb. Na długą żywotność palety ma wpływ rodzaj i gatunek drewna, z którego została wykonana, a także typ jego obróbki i sposób produkcji. Właściwe wykonanie palety ma bezpośrednie przełożenie na jej wytrzymałość – jeśli planujesz przeznaczyć ją na mebel, powinna ona być wytrzymała i odporna na zniszczenie.

Impregnacja to podstawa

Sposób przygotowania surowych palet przemysłowych do użytku domowego zależy przede wszystkim od tego, gdzie zamierzasz z nich korzystać. Meble tarasowe i balkonowe są bardziej wymagające w przygotowaniu niż meble do użytku wewnątrz budynku. Są one narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak słońce, niskie temperatury, duża wilgotność powietrza, obfite opady, gradobicie itp. Czynniki te mogą zmieniać właściwości niezabezpieczonego odpowiednio drewna i skracać jego żywotność. W efekcie, drewno pleśnieje i próchnieje, a dodatkowo jest podatne na aktywność szkodników żerujących w drewnie. Do wyboru mamy wiele preparatów przeznaczonych do ochrony drewna, należy je tylko dobrze dopasować do konkretnego rodzaju drewna. Najlepiej wybierać preparaty na bazie wody, bezbarwnych, przeznaczonych do stosowania zarówno wewnątrz domu, jak i na tarasie czy balkonie. Nie tylko surowe drewno należy zaimpregnować, co jakiś czas powinno się zabezpieczać także drewno będące już w użyciu i wcześniej impregnowane. Taki zabieg rewitalizuje drewno i daje dodatkową ochronę.

Odpowiednia konserwacja i zabezpieczenie palet 

Właściwe zabezpieczenie europalet chroni drewno przed skutkami szkodliwych zjawisk atmosferycznych, takich jak intensywne opady deszczu i śniegu, gradobicie, czy silny mróz. Do tego służy preparat, zwany lakierobejcą impregnującą, przeznaczoną do powierzchni drewnianych do stosowania na zewnątrz. To świetne rozwiązanie dla mebli, które używa się lub przechowuje w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Najczęściej stosuje się ją do konserwacji ogrodowych altan, pergoli, a także stolarki okiennej i drzwi. Tworzy ona warstwę ochronną, zabezpieczającą przed działaniem grzybów i glonów, stanowi też doskonałą barierę przed promieniami UV, dzięki czemu drewno się nie odbarwia.

Similar Posts