Dom i Ogród

Wiercenie w płytkach ceramicznych. Jak wywiercić dziurę w glazurze?

Wiercenie w płytkach ceramicznych. Jak wywiercić dziurę w glazurze?

Remont łazienki może być uciążliwym i męczącym zajęciem. Montowanie odpływów i kolejne czynności związane z kładzeniem płytek skutecznie sprawią, że pod koniec pracy nie będzie się już chciało do niej przykładać. Bardzo często jest to jednak jeden z powodów, dla których można popełnić wielki błąd.

Przymocowanie luster i półek do, wrażliwej na wiercenie, glazury nie jest najprostszym zadaniem. Należy bowiem uważać, aby kolejne płytki nie popękały, jednocześnie rujnując całą łazienkę. Ważny będzie więc odpowiedni wybór sprzętu.

Płytki ceramiczne – czym w nich wiercić?

Podstawowym narzędziem, jakiego będzie się używać, przy wierceniu w płytkach ceramicznych, jest oczywiście wiertarka. Ze względu na materiał, jaki się pod nimi znajduje (zazwyczaj jest to beton, lub równie twarda cegła) wybierane są głównie urządzenia udarowe, które dzięki dodatkowym drganiom stanowią nieodłączny element każdego fachowca. Należy jednak pamiętać, aby funkcję udaru włączać dopiero po przewierceniu się przez warstwę, tworzoną przez glazurę. W innym wypadku mogłaby ona popękać na skutek drgań.

Wiertło do płytek ceramicznych

Kolejnym istotnym elementem jest wiertło. Jego średnica zależna jest od wielkości zaczepów, które umieszczone będą w ścianie. Bardzo ważne, aby zwrócić też uwagę na rodzaj płytek. Jeśli są to flizy szkliwione, powinno się zastosować wiertło łopatkowe, chroniące krawędzie, a następnie narzędzie dobrane do materiału pod nimi. W przypadku płytek nieszkliwionych, można stosować wiertła SDS, lub zwykłe, przeznaczone do wiercenia udarowego. Należy jednak pamiętać o konieczności dostosowania mocy urządzenia do rodzaju powierzchni.

Jak wiercić w delikatnych płytkach

Wywiercenie otworu w płytkach ceramicznych jest dość skomplikowane. Odpowiednie przygotowanie i użycie właściwych narzędzi pomaga jednak w tej czynności. Przede wszystkim należy wcześniej wymierzyć i zaznaczyć konkretne punkty na ścianie. Będzie to znaczne ułatwienie w późniejszej pracy. Kolejnym etapem stanie się już wybicie niewielkich otworków, najlepiej nieprzekraczających 1 mm, które sprawią, że wiertło nie będzie się ślizgało. Dzięki temu uda się, bez większych problemów, wwiercić w delikatny materiał. Bardzo istotną rolę odegra tutaj wiertło, które powinno sprawnie ścinać krawędzie otworu, nie wywołując wstrząsów. Z tego też powodu, wiercenie udarowe zacząć należy dopiero po wstępnym przebijaniu się przez glazur.

W niektórych przypadkach warto zastosować specjalny rodzaj wiertła, który wytnie otwór o większej średnicy. Jest to, tak zwane, wiertło koronowe, lub też innego rodzaju wycinarka do płytek ceramicznych. Wielką ich zaletą jest fakt, że nie ślizga się ono po danej powierzchni i umożliwia stworzenie otworów również w ścianie. W przypadku wiercenia w rogach płytek, czego powinno się z reguły unikać, można również użyć taśmy malarskiej, której szorstkość nie pozwoli na ześlizgnięcie się wiertła. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak przy każdym wycinaniu dziur, przed przystąpieniem do pracy, należy upewnić się, że pod warstwą betonu nie kryją się przewody elektryczne.

Poradę dostarczył Tooles.pl, dobry sklep z narzędziami, w którym kupisz najlepsze wiertła.

 

Similar Posts