Dom i Ogród

Pustak ceramiczny – 3 najważniejsze zalety

Pustak ceramiczny - 3 najważniejsze zalety

Pustaki ceramiczne to jeden z ciekawszych materiałów, jaki można wykorzystać do budowy energooszczędnego domu. Materiał murowy przy budowanie jednowarstwowej ściany zewnętrznej ma ogromne znaczenie. Na szczęście nowoczesne pustaki ceramiczne łączą naturalność gliny i nowoczesne technologie produkcji, dzięki czemu mają bardzo wiele zalet. Oto trzy najważniejsze.

Po pierwsze, naturalność

Po drugie, wysoka termoizolacyjność

Po trzecie, izolacyjność akustyczna 

Po pierwsze, naturalność

Pustaki ceramiczne powstają przy użyciu naturalnego surowca, jakim jest glina. W ich produkcji wykorzystany jest więc materiał zdrowy, który ponadto wyróżnia się dodatkowymi walorami na tle innych naturalnych materiałów. Większość z nich nie jest bowiem odporna na tak negatywne zjawiska jak proces wietrzenia, porastanie glonami, atak insektów. Pustaki ceramiczne odporne są na wszystkie wymienione tutaj zagrożenia. Jako materiał naturalny są jednocześnie:

  • mrozoodporne,
  • ognioodporne,
  • nisko nasiąkliwe,
  • wytrzymałe na urazy mechaniczne.

Ponadto mają bardzo dobra właściwości termoizolacyjne i paroprzepuszczalne, dzięki czemu przyczyniają się do utrzymania zdrowego mikroklimatu wewnątrz budynku. Łączą ze sobą zalety wyrobów z gliny z współczesnymi technologiami produkcji, dzięki czemu stanowią jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów murowych.

Po drugie, wysoka termoizolacyjność

Pustaki ceramiczne od Maldrew można wykorzystać zarówno przy budowie ścian jedno-, dwu- i trójwarstwowych. Co ważne, już przy budowie ściany jednowarstwowej przyczyniają się one do skutecznej ochrony budynku przez utratą ciepła. Dodatkowe wzmocnienie tego parametru można uzyskać, wybierając pustaki ceramiczne wypełnione wełną mineralną zwiększającą właściwości izolacyjne. Pustaki ceramiczne powstają przez wzbogacenie cegły mączką drzewną bądź trocinami. Ich spalenie podczas wypalania pustaków prowadzi do powstania mikroporów, które podnoszą właściwości termoizolacyjne materiału budowlanego. 

Po trzecie, izolacyjność akustyczna 

Nie mniejsze znaczenie ma, szczególnie jeśli budynek stawia się przy ruchliwej ulicy lub głośnej okolicy. Znaczenie ma to nie tylko w przypadku ścian zewnętrznych, ale także działowych, które mają zapewniać izolację dźwięków między poszczególnymi pomieszczeniami. Wszystkie pustaki ceramiczne charakteryzują się dobrą izolacyjnością akustyczną, natomiast jeśli zależy ci na bardzo dobrych parametrach w tym zakresie, zwróć uwagę na wskaźnik Rw. Im wyższy wskaźnik, tym izolacyjność akustyczna będzie lepsza. 

 

 

 

Similar Posts