We współczesnej aranżacji wnętrz modnym i często stosowanym rozwiązaniem są płytki w salonie. Czy to dobry pomysł? Płytki dekoracyjne czy standardowe – które wybrać? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Płytki w całym mieszkaniu
Przez wiele lat płytki kładło się wyłącznie w łazienkach i w kuchniach. Z biegiem czasu trendy się jednak zmieniały. Ostatecznie płytki opanowały niemal całe domy i mieszkania. To szczególnie popularne rozwiązania na niewielkich powierzchniach. Dlaczego? Położenie płytek w całym mieszkaniu powoduje, że optycznie powiększa się przestrzeń. Nie ma bowiem wyraźnych podziałów i przejść – z kuchni na korytarz, z korytarza do sypialni, z salonu do kuchni i tak dalej. Gładka, jednolita przestrzeń powoduje, że nawet niewielkie, czterdziestometrowe lokum wydaje się dużo większe, niż w rzeczywistości. Co więcej, obecnie w sklepach można kupić rozmaite modele płytek. W szczególności coraz popularniejsze są płytki dekoracyjne.
Do klasycznego i nowoczesnego wnętrza
Dodatkowo płytki w całym mieszkaniu przyspieszają sprzątanie. Zdecydowanie łatwiej usunąć z nich brud niż z klasycznych paneli. Wiele osób twierdzi jednak, że od płytek bije chłód. Na pewno nie w mieszkaniach na wyższych piętrach. Poza tym zawsze można postawić na ogrzewanie podłogowe. Każdy styl umożliwia położenie płytek w salonie. To elementy aranżacji, które sprawdzą się we wnętrzu klasycznym, nowoczesnym, w stylu glamour, prowansalskim, rustykalnym, skandynawskim i wielu innych. W sklepach budowlanych można znaleźć zarówno proste modele. Popularne są chociażby te imitujące drewno. Aby wyróżnić swój salon lepiej postawić jednak na płytki dekoracyjne. To unikalne modele, które są nie tylko bardzo wytrzymałe i niezawodne, ale jednocześnie pięknie wyglądają.
Jakie płytki do salonu?
Płytki dekoracyjne mogą przybrać różne formy. Nie muszą być wcale kwadratowe. W sklepach znajdziemy również te „w jodełkę”, prostokątne, mniejsze i większe. Popularne są na przykład te, podobne do marmuru oraz w stylu portugalskich płytek azulejos. Klienci często wybierają też modele celowo postarzane. Stawia się nie tylko na płytki gładkie, ale również te o chropowatej, oryginalnej teksturze. Współcześni producenci płytek oferują tak wiele możliwości, że można zrealizować niemal każdą, aranżacyjną fantazję. Poza tym płytki można też układać w rozmaity sposób, mieszając nawet kilka różnych rodzajów. Projektanci wnętrz w ramach przygotowywanych projektów często rysują konkretny schemat ułożenia płytek na ścianie lub na podłodze. Dzięki temu dokładnie wiadomo, ile płytek potrzeba.