Dom i Ogród

Sofa do salonu, a może kanapa – jak wybrać odpowiedni mebel?

Sofa do salonu, a może kanapa - jak wybrać odpowiedni mebel?

Salon czy też pokój dzienny to miejsce, w którym bardzo często koncentruje się życie domowników. Najważniejszym meblem w tym pomieszczeniu jest sofa bądź kanapa. Pełni niezwykle istotną funkcję – integruje wszystkich domowników oraz gości. Na sofie rozmawiamy, pijemy kawę, przytulamy się, oglądamy wspólnie filmy, czytamy, spędzamy czas z gośćmi, drzemiemy. Nic dziwnego, że zakup kanapy do salonu jest istotnym wydarzeniem i warto chwilę zastanowić się jaki mebel w pełni zaspokoi nasze oczekiwania. Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika.

Sofa czy kanapa – jaki mebel do salonu wybrać?

Zakup nowego mebla wypoczynkowego do salonu warto rozpocząć od odpowiedzenia na pytanie: czy sofa i kanapa to dokładnie to samo? Otóż, nie. Mimo, iż wiele osób, ale także salonów meblarskich czy sklepów internetowych używa określeń „sofa” i „kanapa” zamiennie, traktując je jako synonim, należy podkreślić, że pomiędzy „sofą” a „kanapą” występuje znaczna różnica. Sofa to wygodny, rozłożysty tapicerowany mebel, który służy wyłącznie do siedzenia. Kanapę, w przeciwieństwie do sofy, możemy rozłożyć i przekształcić w wygodne łóżko. Mając jednak na uwadze, że oba określenia stosowane są zamiennie, warto przed zakupem dokładnie zapoznać się z opisem produktu – może się bowiem okazać, że rozkładana sofa to nic innego jak kanapa.

Zakup sofy do salonu na co zwrócić uwagę?

Wyjaśnienie różnicy pomiędzy sofą i kanapą za nami. Pora przyjrzeć się konkretnym parametrom, które wpływają na wygodę oraz satysfakcję z użytkowania mebla.

Z opcją spania. Decydując się na zakup sofy bądź kanapy do salonu zastanówmy się czy potrzebujemy dodatkowego miejsca do spania. Rozkładana sofa przyda się, gdy będziemy chcieli ugościć i przenocować dziadków, przyjaciół, wspólnie obejrzeć film czy w przypadku, gdy któryś z domowników zachoruje. Zwykle kanapa z opcją rozkładania nie zajmuje wiele więcej miejsca niż służąca wyłącznie do siedzenia sofa. Mebel z opcją „spania” wart jest rozważenia. Kupując kanapę, sofę czy rozkładany narożnik zwróć uwagę na powierzchnię spania, jaką możesz uzyskać po rozłożeniu „legowiska”.

Z pojemnikiem na pościel. Nie każda kanapa czy rozkładana sofa ma pojemnik na pościel. Jeśli mamy niewielkie mieszkanie albo jesteśmy zwolennikami minimalizmu i staramy się ograniczyć ilość mebli w naszym M, to skrzynia na pościel będzie jak znalazł. Posłuży nam nie tylko do przechowywania pościeli, ale także innych drobnych sprzętów czy elementów wyposażenia, z których rzadko korzystamy.

Materiał. Mnogość ofert na rynku sprawia, że nie ma dziś większego problemu z zakupem sofy bądź kanapy w dowolnie wybranym kolorze. Warto jednak chwilę poświęcić na wybór odpowiedniej tkaniny. Szczególnie warte uwagi są tkaniny plamoodporne – i mamy tu pokaźne pole do popisu – zarówno pod względem kolorystycznym, jak i samej faktury. Tkaniny plamoodporne są mniej podatne na zabrudzenia i łatwo wyczyścić je używając wyłącznie wody. To doskonały wybór, jeśli mamy małe dzieci lub nasz dom zamieszkują zwierzęta. Dużą popularnością cieszą się również tkaniny welwetowe, które są niezwykle przyjemne w dotyku. Mniej osób decyduje się na zakup do salonu sofy z ekoskóry. Jest to rozwiązanie jednak chętnie wybierane przez właścicieli biur, salonów czy gabinetów jako odpowiedni mebel do poczekalni.

Zdejmowany pokrowiec. Niektóre dostępne na rynku modele kanap umożliwiają zmianę pokrowca. To doskonały pomysł na szybką metamorfozę salonu i zachowanie higieniczności.

Kupujesz kanapę do salonu? Na pewno o tym nie pomyślałeś!

Podpowiadamy jeszcze kilka wskazówek zakupowych. Jeśli Twoja sofa lub kanapa ma stanąć pośrodku salonu, a nie jak zazwyczaj zostać ustawiona plecami do ściany, upewnij się jak jest wykończona. Sprawdź czy „plecy” sofy są wykonane z tego samego materiału co pozostałe elementy. Niektórzy producenci, by obniżyć koszt produkcji, używają zwykłej tkaniny, by zabezpieczyć tył mebla – co niestety nie prezentuje się estetycznie, gdy mebel staje pośrodku salonu.

Jeśli szczególnie cenisz sobie komfort, to z myślą o Tobie zostały wyprodukowane kanapy, które posiadają regulowane zagłówki – zarówno kąt pochylenia, jak i wysokość. Na rynku dostępne są także kanapy z segmentami, które umożliwiają regulację wysokości podnóżka, jak i kąta nachylenia oparcia.

Dokładnie sprawdź wysokość oparcia, długość i wysokość siedziska – zwłaszcza jeśli w Twojej rodzinie są osoby bardzo wysokie i bardzo niskie. Wysokie oparcie i głębokie siedzisko będzie idealne dla wysokich członków rodziny, ale ci niżsi będą narzekać na zwisające z kanapy nogi.

Zwróć uwagę także na poduchy. W niektórych modelach kanap poduchy stanowią integralną część mebla – nie można ich ściągać, w innych można poduchy swobodnie zdejmować. Która opcja jest wygodniejsza? Tu już wiele zależy od preferencji użytkownika.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł choć odrobinę pomoże w zakupie wymarzonej sofy do salonu, która spełni oczekiwania wszystkich użytkowników. Zazwyczaj kupujemy oczyma i bardzo dobrze, bo sofa musi się nam podobać, jednak nie zapomnijmy poddać mebla chłodnej kalkulacji i ocenie czy wart jest naszej uwagi i pieniędzy.

Similar Posts