Dom i Ogród

Oświetlenie LED, czy konwencjonalne?

Oświetlenie LED, czy konwencjonalne?

Ostatnie lata to dynamiczny wzrost sprzedaży oświetlenia LED. Zdecydowanie zaczyna ono wypierać tradycyjne żarówki, które dzisiaj wydają się mieć dość archaiczną konstrukcję. Lampy LED mają liczne zalety, więc warto zastanowić się nad taką alternatywą. Warto też zaznaczyć, że aktualnie tylu producentów ma w swojej ofercie tego typu oświetlenie, że jest ono bardzo łatwo dostępne w dowolnych formach. Są to lamy stojące i wiszące, żyrandole, latarnie, listwy oświetleniowe, a także reflektory i oświetlenie specjalistyczne.

Największa zalety oświetlenia LED to:

  • energooszczędność,
  • różne barwy świecenia,
  • różne kolory świecenia,
  • brak mocnego nagrzewania się,
  • zróżnicowana ilość lumenów w poszczególnych modelach.

Jak widać, zalet jest wiele. W stosunku do tradycyjnych żarówek oświetlenie LED wydaje się być bardzo atrakcyjną alternatywą.

  • Energooszczędność lamp LED

Co prawda lampy LED są zdecydowanie droższe od tradycyjnych, jednak ostateczny bilans jest dodatni. Dlatego też są one powszechnie wykorzystywane w obiektach komercyjnych oraz u osób, które dbają o ekonomię. Lampy LED są bowiem co najmniej kilkukrotnie bardziej wytrzymałe, co oznacza, że trzeba wydać zdecydowanie mniej na wymianę oświetlenia na nowe. Ponadto ich utrzymanie jest nawet pięciokrotnie tańsze, gdyż o tyle mniej energii zużywa lampa LED, by dać ilość światła na poziomie zbliżonym do alternatywnej żarówki. Warto też zaznaczyć, że jeśli ma się wiele żarówek tradycyjnych, to zmieniając je na LED’u oszczędzi się sporo czasu na ciągłym wymienianiu spalonych żarówek. Są one bowiem również bardziej wytrzymałe na przepięcia w sieci energetycznej. 

  • Różne barwy świecenia, a nawet kolory

Oświetlenie LED może charakteryzować się różnymi barwami świecenia, od zimnej aż do gorącej. Pozwala to na swobodny dobór lampy w zależności od tego, gdzie będzie eksploatowana. Jeśli jest to salon, można użyć lampy o cieplejszej barwie, która lepiej do niego pasuje. W pomieszczeniach, takich jak przedpokój, czy garaż można zaś użyć barwy zimnej. Dobrze spisze się ona także, jako oświetlenie zewnętrzne tarasów czy podjazdów. Lampy LED występują też w wersjach kolorowych, takich jak zielone, czerwone, czy niebieskie. Można dzięki temu tworzyć oświetleniowe kompozycje ozdobne.

Szeroka gama lamp różnych rodzajów znajduje się na Elampki.pl. Można tam znaleźć zarówno lampy ozdobne, jak i o klasycznym wzornictwie. 

Similar Posts