Szybkie i dokładne pokrycie ścian farbą, lakierowanie lub bejcowanie mebli czy drewnianych elementów domu w sposób zapewniający trwałość oraz piękny wygląd jest możliwe dzięki zastosowaniu metody malowania natryskowego. Wybór między pędzlem, wałkiem a pistoletem do natryskowego pokrywania powierzchni jest prosty – tam, gdzie to jest możliwe najlepiej wybrać pistolet.
Technologia malowania natryskowego
Proces malowania natryskowego polega na wyrzucaniu pod ciśnieniem farby (lakieru, bejcy, emulsji), która zmienia się w mgiełkę złożoną w małych kropelek. Przypomina to do złudzenia działanie aerozolu. Rozbita na drobiny farba równomiernie pokrywa malowaną powierzchnię – dzięki tej metodzie można uzyskać krycie równomierne kolorystycznie i pod względem faktury.
Do malowania używa się urządzeń popularnie zwanych pistoletami – fachowe określenie to agregaty hydrodynamiczne. To urządzenia zasilane elektrycznie, które pobierają farbę ze zbiornika i przy pomocy sprężonego powietrza wyrzucają ją na ścianę czy inną powierzchnię. Farba przechodzi przez dyszę z otworami. W dyszy agregatu są otwory na środku, które dają strumień okrągły oraz otwory boczne do malowania strumieniem płaskim.
Sama czynność, choć wygląda na nieskomplikowaną, wymaga jednak wprawy. Podstawą jest płynne przesuwanie agregatu nam malowaną powierzchnią.
Dobrej jakości agregat daje możliwość pomalowania około 4 m kwadratowych ściany w ciągu minuty.
Malowanie natryskowe – zalety i wady
Podstawowe zalety zostały już opisane: szybkość pokrywania powierzchni i równomierne rozprowadzanie farby.
Te cechy sprawdzają się na powierzchniach dużych. Malowanie natryskowe nie jest dobre tam, gdzie wymaga się precyzji. Nawet użycie taśm malarskich nie zawsze pozwala zastosować agregat – są takie miejsca, gdzie użycie pędzla lub wałka da lepsze rezultaty od natrysku.
Ogromnym plusem malowania natryskowego jest oszczędność materiału. Warto w tym miejscu podkreślić bardzo szerokie zastosowanie pistoletu – niemal wszystkie farby, werniksy, lakiery, bajce nadają się do malowania natryskowego.
W domu natryskową metodą najlepiej malować farbę elewacje, ściany wewnątrz budynku, drzwi, kaloryfery, ogrodzenia; lakierować lub bejcować meble, podłogi z drewna. Profesjonaliści wykorzystują agregaty hydrodynamiczne do malowania karoserii samochodowych, burt statków i łodzi.
Praca z agregatem
Użycie agregatu należy poprzedzić przygotowaniem farby – powinna być wymieszana i przefiltrowana. Kolejne czynności to połączenie pistoletu z kompresorem i napełnienie zbiornika farbę. Jeśli to możliwe, najlepiej nalać od razu tyle farby, aby pokryć całą powierzchnię nie przerywając pracy. Jeszcze próba ciśnienia (na kawałku kartonu lub deski), ustawienie dyszy na otwory środkowe lub boczne i można malować. Odległość dyszy od malowanej powierzchni nie powinna przekraczać 25 cm; rękę prowadzi się płynnym ruchem po linii prostej.
Po zakończeniu pracy urządzenie należy rozmontować i oczyścić.
Podczas malowania konieczne jest stosowanie masek ochronnych i okularów; warto zakładać lekkie jednorazowe kombinezony z kapturem.