Dom i Ogród

Jak przyspieszyć budowę domu – wskazówki

Jak przyspieszyć budowę domu – wskazówki

Budowa domu to długotrwały i złożony proces, który może zostać wydłużony przez nieprzewidziane czynniki. Do najczęstszych należą opóźnienia ekip budowlanych i oczekiwanie na materiały. Warto im zapobiegać, dzięki czemu usprawnimy prace i szybciej osiągniemy końcowy etap budowy domu.

Przebieg budowy będzie szybszy i lepiej zorganizowany, gdy odbędzie się na podstawie harmonogramu prac. Stworzenie takiego planu pozwala też zmniejszyć wydatki. 

Zakup materiałów i zatrudnienie fachowców

Jednym ze sposobów na to, jak usprawnić budowę domu, jest wcześniejszy zakup niezbędnych materiałów, szczególnie tych potrzebnych na wczesnym etapie prac. Dzięki temu roboty budowlane nie będą się opóźniać z powodu oczekiwania na bloczki, drewno czy wełnę. Robiąc zakupy już kilka miesięcy przed rozpoczęciem budowy, zwiększamy też szansę na oszczędności, ponieważ możemy trafić na promocje na materiały budowlane. Jeszcze zanim zaczniemy gromadzić potrzebne materiały, powinniśmy zacząć od znalezienia sprawdzonej i doświadczonej ekipy budowlańców. To od ich pracy zależy solidność domu i bezpieczeństwo jego mieszkańców, dlatego powinniśmy wybierać wyłącznie takich fachowców, którzy cieszą się nieposzlakowaną opinią wśród poprzednich klientów i mają wysokie kwalifikacje w branży. Profesjonalni wykonawcy często mają dużo zleceń i długie terminy oczekiwania ‒ warto więc ustalić czas rozpoczęcia budowy z dużym wyprzedzeniem, co pozwoli ograniczyć przestoje spowodowane oczekiwaniem na kolejne ekipy. 

Wybór projektu ‒ gotowy czy indywidualny?

Jeżeli zależy nam na jak najszybszym przejściu przez cały proces budowy domu, warto postawić na wybór gotowego projektu budowlanego. Taki szkic jest dostępny „od ręki” w biurach projektowych i od razu po zakupie można rozpocząć jego adaptację. Inwestorzy mogą też zdecydować się na projekt indywidualny. Jest on unikalny i tworzony specjalnie na zamówienie klienta. Architekci konstruują taki szkic od podstaw, co znacznie wydłuża czas rozpoczęcia budowy. Rozwiązanie to jest nie tylko bardziej czasochłonne, ale też droższe.

Technologia budowy domu

Czas trwania budowy może zostać skrócony przez wybór właściwej technologii. Najszybciej zbudujemy dom, korzystając z prefabrykatów, czyli gotowych modułów w postaci ścian lub fragmentów stropu. Duże elementy są dostarczane na plac budowy samochodem ciężarowym i tam składane w całość. Dzięki temu konstrukcja domu może być gotowa w zaledwie kilka tygodni. Innym rozwiązaniem jest wybór domu szkieletowego. Jest to konstrukcja złożona z drewnianych desek. Taka budowa jest szybka, ponieważ prace mokre są ograniczone do wylania fundamentów. W technologii lekkiego szkieletu drewnianego mogą być wznoszone budynki małe i średnie ‒ jednorodzinne i szeregowe. Najdłuższym procesem jest budowa domu tradycyjną metodą murowaną ‒ może ona trwać od kilku miesięcy do 2‒3 lat (jest to uzależnione m.in. od warunków pogodowych i finansowych, wielkości domu itp.).

Similar Posts