Dom i Ogród

Jak przebiega budowa przyłączy kanalizacyjnych?

Jak przebiega budowa przyłączy kanalizacyjnych?

Budowa przyłączy kanalizacyjnych jest wykonywana zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i podczas budowania bloków w miastach. Podłączenie kanalizacji jest niezbędne, by odprowadzać nieczystości powstające podczas mycia, spuszczania wody w toalecie, zmywania naczyń, prania itp. Obecnie nikt nie wyobraża sobie bowiem, by zamieszkać w nowym budynku pozbawionym przyłącza kanalizacyjnego. Jeżeli jesteś na etapie poprzedzającym budowę własnego domu, sprawdź, co trzeba zrobić, by wykonać kanalizację.

 

  1. Projekt przyłącza kanalizacyjnego to podstawą
  2. Budowa sieci kanalizacyjnych – metody

 

Kanalizacja jest obecnie podstawą podczas budowy każdego domu. Trudno wyrazić sobie, by wznieść nowy budynek bez podłączenia go do kanalizacji, która odprowadzi z domu wszelkie nieczystości. Jeśli zamierzasz wybudować własny dom jednorodzinny, sprawdź, jak wykonać projekt przyłącza kanalizacyjnego.

 

Projekt przyłącza kanalizacyjnego to podstawą

 

Przyłącze kanalizacyjne umożliwia podłączenie toalety, pralki, zlewu, a także każdego innego sprzętu, który wymaga stworzenia skutecznego odprowadzania brudnej wody i innych podobnych zanieczyszczeń. Z tego powodu projekt przyłącza kanalizacyjnego tworzy się jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego.

 

Co ważne, projekt powinien zostać stworzony przez osobę z odpowiednimi uprawieniami i wiedzą na temat tego typu instalacji. Budowa przyłącza kanalizacyjnego jest działaniem wieloetapowym, które rozpoczynają się od przygotowania dokumentacji. Dokumentacja musi uwzględniać nie tylko obowiązujące przepisy prawa, ale również warunki geotechniczne na danej działce i szereg innych czynników, które wpływają na sposób tworzenia przyłącza.

 

Przyłącze kanalizacyjne musi być wykonane zgodnie z projektem przygotowanym przez specjalistę, gdyż w przeciwnym razie instalacja będzie funkcjonować nieprawidłowo. Może dochodzić do zatykania się rur, ich pękania, a nawet do wypchnięcia szamba przez wody gruntowe. Z tego powodu powinno się dokładnie przestrzegać wytycznych z projektu, gdyż inaczej wkrótce po wybudowaniu instalacji konieczny będzie serwis kanalizacji. Unikanie serwisowania jest ważne, gdyż koszty napraw kanalizacji są wysokie.

 

Budowa sieci kanalizacyjnych – metody

 

Sieci kanalizacyjne można budować różnymi metodami, jednak sterowany przewiert horyzontalny i wiercenie poziome są najpopularniejszymi i najdokładniejszymi technologiami. Budowa sieci kanalizacyjne za pomocą przewiertu horyzontalnego, czyli HDD, polega na wciąganiu odcinków rur z polipropylenu za pomocą specjalnej maszyny. Dzięki temu jednocześnie można wykonać długie etapy budowy – odcinki mogą liczyć nawet kilkaset metrów. Wiercenie wiertnicą poziomą jest natomiast metodą bezwykopową, za pomocą której można wykonać rury na odcinkach o długości do 30 metrów. Praca jest dość żmudna, jednak wiercenie poziome umożliwia zachowanie bardzo wysokiej dokładności i wszelkich spadków. Dzięki wierceniu poziomemu unika się problemów związanych z wykonywaniem wykopu otwartego.

 

Projektanci zwykle określają, jaką metodą powinno być wykonane przyłącze kanalizacyjne. Dodatkowo w przedsiębiorstwach zajmujących się tworzeniem projektów instalacji kanalizacyjnych możliwe jest zamówienie usługi budowy zaprojektowanego przyłącza. Dzięki takiemu rozwiązaniu ma się pewność, że sieć będzie wykonana prawidłowo, a jej działanie będzie w pełni niezawodne. Uniknie się wielu problemów związanych z brakiem maszyn i sprzętów niezbędnych do wykonania przyłącza oraz ze znalezieniem ekipy, która poradziłaby sobie z projektem.

Similar Posts