Dom i Ogród

Bidetta czy bidet? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań

Bidetta czy bidet? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań

Wybierając nowoczesne, komfortowe rozwiązania do łazienek, często stajemy przed dylematem, czy wybrać bidettę, czy bidet. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, więc sprawdzą się w określonych sytuacjach. Bidetta jest poręczniejsza niż bidet dlatego, że nie potrzebujemy wiele miejsca, aby ją zainstalować. Z kolei bidet pozwala na pełen komfort korzystania. Co zatem warto wybrać?

Bidetta i bidet: podobieństwa oraz różnice

Na początek warto skupić się na tym, czym właściwie jest bidetta i co ją upodabnia do bidetu. Oba te urządzenia są przeznaczone do zachowania higieny po skorzystaniu z toalety. Choć ich funkcja jest podobna, nie wyglądają one tak samo. Bidet i bidetta są szczególnie popularnymi rozwiązaniami w Europie Zachodniej oraz w krajach arabskich. Bidetta cieszy się ogromnym zainteresowaniem w Skandynawii, a w szczególności w Finlandii. W Polsce dopiero zaczynamy doceniać korzyści płynące z zamontowania bidetty w łazience.

Oba urządzenia montuje się w łazience w sąsiedztwie muszli klozetowej. Bidet swoim wyglądem przypomina nieco mniejszą muszlę WC, która jest montowana wprost do ściany. Jest wyposażony w kranik z wężem. Bidetta to rodzaj baterii z wężem i odpowiednio wyprofilowaną słuchawką. Bidettę montuje się do ściany w niedalekiej odległości od sedesu. Powstaje zatem pytanie, skoro oba urządzenia służą do tego samego celu, które z nich sprawdzi się lepiej? Zarówno bidet, jak i bidetta mają zwolenników i przeciwników, więc odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Wszystko zależy od warunków mieszkalnych oraz potrzeb domowników.

Czy warto zdecydować się na bidet?

Coraz więcej osób wybiera bidettę zamiast bidetu. Wszystko ze względu na to, że wąż z baterią jest po prostu bardziej poręczny i sprawdzi się nawet w niewielkich łazienkach. Bidet wymaga zejścia z sedesu, a następnie kucnięcia nad muszlą bidetową. Wiele osób uważa to za minus tego urządzenia. Niekomfortowe może być również kucanie nad bidetem. Mycie się w niewygodnej pozycji może powodować rozchlapywanie wody na boki. Bez wątpienia użycie bidetty wymaga mniej wysiłku. Po załatwieniu potrzeby, nie ma konieczności, aby schodzić z sedesu. Wystarczy sięgnąć po słuchawkę urządzenia, która jest zamontowana w pobliżu muszli WC, a następnie nie ruszając się z miejsca, dokonać czynności higienicznych.

Bidetta i jej zalety 

Bidetta jest popularna w Skandynawii, gdzie znana jest już od dłuższego czasu. Bateria z wężem i odpowiednio wyprofilowaną słuchawką jest bardzo komfortowa w użyciu. Montuje się ją na ścianie w pobliżu miski WC. Dzięki niej możliwe jest umycie się nad toaletą bez konieczności przemieszczania się czy zmiany pozycji. Bidetta zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż klasyczny bidet, który swoimi rozmiarami przypomina miskę ustępową. Nowoczesna bidetta ma także często funkcję łatwego przełączania siły strumienia oraz ciśnienia.

Warto także wspomnieć, że bidetta przydaje się dodatkowo do innych zadań. Oprócz tego, że jest idealnym wyborem w przypadku czynności związanych z higieną intymną, może ułatwić także napełnienie wodą wiadra do mycia podłóg bez konieczności wstawiania go do wanny. Pomoże również w umyciu dziecka korzystającego z nocnika, umożliwi mycie włosów nad umywalką, jeżeli w niewielkich łazienkach bidetta i umywalka znajdują się blisko siebie. Nic dziwnego, że bidetta zyskuje coraz większe grono zwolenników. Wadą bidetty jest dostosowanie instalacji wod-kan – podobnie jak w przypadku bidetu. Musimy dbać o to, aby z baterii nie kapała woda bezpośrednio na podłogę.

Similar Posts