Najważniejsze parametry ekogroszku i pelletu

Posiadanie nowoczesnego kotła to dopiero połowa sukcesu. Aby efektywnie i oszczędnie ogrzewać budynek należy zwrócić uwagę również na jakość spalanego paliwa. Ma to wpływ nie tylko na oszczędność i sprawność kotłów, ale również na ich niezawodność.

Kiepski pellet lub ekogroszek, mogą być przyczyną usterek. Ponadto, spalając paliwo o niskiej jakości, emitujemy znacznie więcej zanieczyszczeń niż podczas spalania ekogroszku bądź pelletu o dobrych parametrach. Aby uporządkować wymagania dotyczące jakości biomasy, w 2011 roku wprowadzono następujące normy:

  •         EN 14961-1 (PN-EN 14961-1:2010) –ogólna klasyfikacja biomasy.
  •         EN 14961-2 – określa podstawowe parametry jakościowe pelletu.
  •         EN 14961-6 – pellety niedrzewne do spalania nieprzemysłowego.

Parametry pelletu

Dokonując zakupu pelletu trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Dużo o jakości pelletu mówi jego wygląd zewnętrzny. Przede wszystkim jego struktura powinna być gładka a poszczególne kawałki powinny być tej samej wielkości. Jeśli mamy do czynienia z pelletem drzewnym, jego kolor powinien być zbliżony do naturalnego koloru drewna. Jeśli chodzi o parametry fizyko-chemiczne, to w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na wilgotność materiału. Nie powinna być wyższa niż 12%. Poleca się również, aby znaleźć producenta, który informuje o ciężarze właściwym swojego produktu (optymalna wartość to około 0,65 kg/l). Wilgotność paliwa wpływa bezpośrednio na jego kaloryczność. Średnio wynosi ona 19MJ/kg. Drugorzędnym parametrem pelletu jest ciepło spalania. Uwzględnia się w nim podgrzanie oraz odparowanie wody i inne czynniki w 250 stopniach Celsjusza i w atmosferze tlenowej. Inne cechy i parametry dobrego pelletu to między innymi:

  •         nieznaczna zawartość pyłu,
  •         zapach palonego drzewa podczas spalania,
  •         brak sztucznych dodatków.

Nie wszystkie cechy dobrego pelletu można zweryfikować podczas zakupu. Jednak istnieją różne sposoby na szybkie zbadanie jakości paliwa. Pellety z dodatkiem sztucznych wspomagaczy nie rozpadają się pod wpływem działania wody, więc wystarczy kilka kawałków umieścić w pojemniku z wodą na kilka minut. Ponadto, przy wilgotności powyżej 15% materiał ten jest kruchy i łatwo ulega rozpadowi. Takie cechy jak zapylenie, kolor czy też zapach, można ocenić za pomocą obserwacji. Dzięki paliwie o wysokiej jakości, ustawienie kotła na pellet (aby dostosować parametry kotła do potrzeb warto skontaktować się ze specjalistą, jakim jest firma Defro) będzie dużo prostsze, a sam proces spalania wydajniejszy.

Parametry ekogroszku

Nowoczesne kotły 5 klasy na ekogroszek to niezwykle wydajne urządzenia, jednak również one potrzebują paliwa o dobrej jakości. Jakie są parametry dobrego ekogroszku? Najważniejsze jest to, aby wartość opałowa nie była niższa niż 24 000 kJ/kg. Wartość opałowa wynika bezpośrednio z wilgotności, która nie może przekraczać 10%. Optymalna granulacja ekogroszku to 5 – 25 mm. Inne ważne parametry spalania ekogroszku (biorąc pod uwagę wydajne urządzenia jak np. kotły Defro) to:

  •         zawartość popiołu (części niepalnych) mniejsza niż 10%,
  •         zawartość siarki – im mniej tym lepiej, zalecana poniżej 1%,
  •         zalecane RI<20 (zdolność spiekania wg. metody Rogi RI).

Nieuczciwi producenci często, zawyżają kaloryczność produktu, poprzez podawanie wartości opałowej w stanie analitycznym (Q ai) zamiast w stanie roboczym (Q ir) albo ciepła spalania (Q sa).

Podczas zakupu paliwa bardzo łatwo się natknąć na nieuczciwych sprzedawców, oferujących pellet i ekogroszek gorszej jakości. Patrząc na ceny paliwa, trzeba pamiętać o tym, że z pozoru droższy materiał, może przynieść wiele oszczędności. Poza tym nie naraża urządzeń grzewczych na awarie oraz pozwala się cieszyć komfortem cieplnym jednocześnie redukując negatywny wpływ spalania na środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *