Dom i Ogród

Bateria kuchenna – 2 wskazówki, jak wybrać tę najlepszą

Bateria kuchenna - 2 wskazówki, jak wybrać tę najlepszą

Zlewozmywak to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni. Jednak żeby mógł pełnić swoją podstawową rolę, potrzebuje funkcjonalnego i dopasowanego do potrzeb użytkowników kranu. Sprawdź, jaka bateria kuchenna będzie najlepsza dla Ciebie!

 

  1. Idealna, czyli funkcjonalna bateria kuchenna
  2. Designerskie baterie kuchenne

 

Wybór jednej, najlepszej baterii do kuchni nie jest łatwy. Asortyment dostępny w sklepach może przyprawić o zawrót głowy, nie tylko ze względu na ilość modeli, ale również ich kolor, kształt, sposób montażu czy liczbę uchwytów. Aby wybrać odpowiedni kran, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Idealna, czyli funkcjonalna bateria kuchenna

Bateria kuchenna musi być przede wszystkim funkcjonalna. Trzeba pamiętać, że nie jest to ozdoba, a element użytkowy, którego zwykle używa się równie często jak baterii łazienkowej. Kupując tę część wyposażenia, trzeba perfekcyjnie ją dopasować do warunków, jakie posiadamy w kuchni.

Istnieje kilka podziałów baterii kuchennych, które klasyfikują poszczególne modele ze względu na rodzaj montażu, ilość uchwytów czy obecność dodatkowych elementów, podnoszących wygodę użytkowania. Najprostszy podział dzieli baterie na ścienne i stojące. Te pierwsze montuje się bezpośrednio do wystających ze ściany ujęć wody ciepłej i zimnej, a drugie wmontowuje się w specjalnie przygotowany otwór w zlewozmywaku. Baterie stojące są znacznie popularniejsze od ściennych – uznaje się je za rozwiązanie nowoczesne i designerskie.

Drugim kryterium wyboru jest ilość uchwytów, determinujący sposób mieszania zimnej i ciepłej wody. Do wyboru pozostają baterie dwuuchwytowe i jednouchwytowe. Te pierwsze posiadają osobny uchwyt do ciepłej i osobny do zimnej wody, a ich mieszanie następuje przez regulację za pomocą obu uchwytów. Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem są baterie jednouchwytowe, których uchwyt ma formę dźwigni. W tym przypadku z wylewki kranu wydobywa się już zmieszana woda, a za pomocą dźwigni można szybko regulować jej temperaturę i rodzaj strumienia wody.

Osoby, które cenią nowoczesne rozwiązania, mogą zdecydować się na kran kuchenny z dodatkami. Najpopularniejsze są baterie:

  • termostatyczne, dwuuchwytowe, w których jeden uchwyt służy do ustawiania temperatury wody, a drugi do kontrolowania jej strumienia,
  • bezdotykowe, uruchamiające strumień wody, kiedy wyczują ruch w pobliżu czujnika,
  • z podgrzewaczem, pozwalające uzyskać wrzątek prosto z kranu.

Designerskie baterie kuchenne

Kupując baterię kuchenną, nie mniejszą uwagę zwracamy na jej design, czyli kształt, kolor i materiał wykonania. Kształt zależy w dużej mierze od sposobu montażu – baterie ścienne posiadają zwykle długą wylewkę oraz dwa zlokalizowane przy ścianie kurki. Większy wybór mają osoby, które chcą zakupić baterię stojącą. Te z kolei mogą mieć przeróżne kształty i zakończenia wylewki, a uchwyt umieszczony centralnie na górze lub z boku. Wystarczy spojrzeć na ofertę https://www.salonyhoff.pl/baterie-kuchenne-249/aby przekonać się, że wybór baterii kuchennych jest naprawdę ogromny.

Baterie kuchenne występują również w różnych kolorach, które wynikają często z użytego do ich produkcji materiału. Większość posiada wykonany ze stali lub mosiądzu korpus, może on być jednak pokryty różnymi materiałami wierzchnimi. Do najpopularniejszych należą powłoki mosiężne, ceramiczne, chromowane, PVD i granitowe. W przypadku kolorów, bardzo modne są baterie czarne, szare, białe i beżowe, a do kuchni nowoczesnych i ekstrawaganckich, modele różnokolorowe i zdobione.

Similar Posts