Nieruchomości

3 mity związane z odbiorem mieszkania od dewelopera

3 mity związane z odbiorem mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera to zazwyczaj emocjonujące zdarzenie dla kupującego mieszkanie, gdyż jest jednym z końcowym etapów długiego procesu zakupu własnego mieszkania.

W ostatnich latach narosło wokół niego wiele mitów. Jeżeli planujemy odbiór mieszkania od dewelopera sami lub w towarzystwie wyspecjalizowanej firmy zajmującej się odbiorem mieszkań we Wrocławiu, jak na przykład  https://xn--odbir-3ta.pl/odbiory-mieszkan-wroclaw, to warto im się przyjrzeć. 

Mit #1: Odbiór techniczny mieszkania to również przekazanie kluczy

Choć wiele osób tak myśli, zakończenie odbioru technicznego mieszkania nie jest tym samym co przekazanie kluczy. Moment przekazania kluczy powinien być jasno określony w umowie deweloperskiej, a jeżeli nie jest, powinien nastąpić po podpisaniu umowy przenoszącej własność u notariusza. 

Mit #2: Przy odbiorze technicznym trzeba sprawdzić metraż

Wiele nabywców mieszkania podczas odbioru technicznego dokonuje pomiarów metrażu mieszkania na własną rękę, ponieważ wydaje im się, że ostateczny metraż wykonany przez dewelopera może być nieprawdziwy i celowo powiększyć powierzchnię mieszkania, abyśmy byli zmuszeni do dopłaty do lokalu. 

Jednakże, warto wiedzieć, że w czasie procedury uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie budynku, wykonuje się dokładny geodezyjny pomiar budynku, kondygnacji i pomieszczeń, więc nie trzeba dodatkowo weryfikować metrażu mieszkania ponownie. 

Zamiast metrażu trzeba natomiast zweryfikować piony i poziomy używając kątownika, prawidłowe funkcjonowanie okien oraz drzwi lub prawidłowe rozmieszczenie instalacji elektrycznej, co wymaga już podstawowej wiedzy specjalistycznej. Warto więc wpisać w wyszukiwarkę internetową “profesjonalny odbiór mieszkania Kraków” lub “sprawdzony odbiór mieszkania Wrocław”, aby znaleźć firmę specjalizującą się w tym fachu.

Mit 3# W przypadku usterek można nie podpisać protokołu odbioru mieszkania

W przypadku licznych usterek, wielu nabywców mieszkania nie chce podpisać protokołu odbioru technicznego obawiając się, że deweloper ich potem nie usunie. 

Jednakże, warto zauważyć, że podpisanie protokołu odbioru stanowi tylko potwierdzenie przeprowadzenia odbiór techniczny w założonym terminie i wspólnego spisania usterek przez strony zauważone wady i usterki, a czym innym jest kwestia uznania lub nieuznania usterek. 

W myśl ustawy deweloperskiej, deweloper uznaje usterki 14 dni od daty spisania protokołu, a w ciągu 30 dni spisane wady powinny zostać naprawione na jego koszt. 

Mity o tożsamości odbioru technicznego z odbiorem kluczy, konieczności sprawdzenia metrażu lub możliwości niepodpisania protokołu odbioru mieszkania, to jedne z najbardziej popularnych półprawd. 

Warto więc zweryfikować prawdziwość tego, co krąży wśród kupujących mieszkanie, a najlepiej po prostu skorzystać z usług firmy, która realizuje odbiory mieszkań we Wrocławiu, Krakowie czy innych miastach, gdyż wtedy możemy mieć pewność, że informacje nam podawane są aktualne i prawdziwe. 

Similar Posts