Nieruchomości

Nowe mieszkanie – w stanie deweloperskim czy pod klucz?

Nowe mieszkanie – w stanie deweloperskim czy pod klucz?

Planujesz zakupić własne mieszkanie? Zanim zdecydujesz się na konkretne lokum, musisz podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór mieszkania w stanie deweloperskim lub pod klucz. Na który standard lepiej się zdecydować?

Do najpopularniejszych mieszkań dostępnych na rynku należą lokale wykończone pod klucz oraz do stanu deweloperskiego. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja ma wiele zalet. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze z nich.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – zalety

Lokale i obiekty w stanie deweloperskim to mieszkania, w których większość prac została już wykonana i po stronie nabywcy pozostaje jedynie konieczność wykończenia lokum do zamieszkania. Co ciekawe, nie istnieją żadne definicje czy przepisy wskazujące, jakie prace wchodzą w zakres standardu deweloperskiego. Zależą one tak naprawdę od konkretnego dewelopera. Istnieje jednak szereg prac, które najczęściej są realizowane w lokalach w stanie deweloperskim. Należą do nich przede wszystkim prace instalacyjne, czyli montaż instalacji elektrycznej, grzewczej, wodno-kanalizacyjnej, a także podłączenie gniazdek telefonicznych, internetowych i telewizyjnych. Ponadto w domach w stanie deweloperskim zazwyczaj znajdują się już wylewki, tynki, parapety wewnętrzne czy balustrady na balkonie.

Stan deweloperski to najczęściej wybierany standard przez osoby, które interesują nowe mieszkania. Warszawa nie jest w tej kwestii wyjątkiem. To polecane rozwiązanie dla tych mieszkańców, którzy chcą samodzielnie wykończyć wymarzone lokum, według własnego gustu i potrzeb. Nabywca ma pełną dowolność w zakresie aranżacji wnętrz oraz doboru materiałów wykończeniowych. Lokale te są tańsze niż mieszkania w stanie pod klucz. Tego typu lokum cechuje się „gołymi ścianami”, co jest też bardzo korzystną sytuacją w przypadku odbioru mieszkania. Wszelkie ewentualne wady czy usterki są widoczne gołym okiem, co daje jasną i przejrzystą sytuację w przypadku konieczności zareklamowania niedociągnięć.

Zalety mieszkania w stanie pod klucz

Lokale w stanie pod klucz to po prostu obiekty w pełni wykończone, które wystarczy umeblować, aby się do nich wprowadzić. To mieszkania z pomalowanymi ścianami, sufitami, wykończonymi podłogami i kompleksowo wykonanymi łazienkami.

Opcja ta to szczególnie polecane rozwiązanie dla osób, którym zależy na jak najszybszym wprowadzeniu się do lokalu. Dużą zaletą jest możliwość zakupu i właściwie natychmiastowego zamieszkania, ponieważ wszystkie najważniejsze pomieszczenia w lokalu zostały wykończone. Wadą tego rozwiązania jest natomiast wyższa, w porównaniu z mieszkaniem deweloperskim, cena. Ponadto, decydując się na tę opcję, należy się liczyć z małym wpływem na możliwość wyboru rozwiązań czy materiałów wykończeniowych do domu. Większość elementów, np. rodzaj armatury czy kafli do łazienki i toalety, zostanie bowiem wybrana przez wykonawcę, jednakże istnieje zawsze możliwość dogadania się z deweloperem i dostosowania wyglądu lokalu do naszego gustu.

Similar Posts