Dom i Ogród

O czym warto pamiętać planując miejsce parkingowe na własnej działce

O czym warto pamiętać planując miejsce parkingowe na własnej działce

Choć prawo budowlane nie zobowiązuje nas do wybudowania miejsca parkingowego na własnej działce, to kiedy już się na to zdecydujemy, narzuca nam określone wytyczne, które to miejsce musi spełniać. 

Bardzo ważne jest więc, żeby w trakcie planowania miejsca parkingowego na własnej działce, upewnić się, że mamy wszystkie potrzebne informacje do stworzenia miejsca postojowego i że nasz plan jest zgodny z przepisami prawa budowlanego. 

Istotne jest więc, aby sprawdzić:

  • jaka jest minimalna odległość miejsca parkingowego od granicy działki,
  • jaka jest minimalna odległość od okien budynków mieszkalnych,
  • jakie minimalne wymiary powinno mieć miejsce postojowe,
  • jaką nawierzchnię powinno mieć miejsce parkingowe,
  • czy można stawiać na miejscu postojowym elementy zabezpieczające takie jak słupki parkingowe. 

Jaka jest minimalna odległość miejsca parkingowego od granicy działki?

Zgodnie z przepisami jeżeli na działce nie planujemy więcej niż 10 miejsc parkingowych, miejsca postojowe muszą być usytuowane w odległości przynajmniej 3 metrów od granicy działki.

Jaka jest minimalna odległość od okien budynków mieszkalnych?

W świetle prawa miejsca postojowe powinny być położone minimum 7 metrów od okien części mieszkalnej budynków. Warto tutaj jednak zauważyć, że pomieszczenia takie jak garderoba czy spiżarnia nie są uznawane za część mieszkalną budynku, więc jeżeli okna tych pomieszczeń wychodzą na miejsce parkingowe, nie obowiązuje ich dystans 7 metrów.   

Jakie minimalne wymiary powinno mieć miejsce postojowe?

Przepisy dokładnie również określają minimalne wymiary miejsca parkingowego na naszej działce, które musi mieć co najmniej 2,5 m szerokości oraz 5 m długości. 

Jaką nawierzchnię powinno mieć miejsce parkingowe?

Co więcej, przepisy również nakładają obowiązek co do nawierzchni naszego miejsca parkingowego. W ich świetle miejsce postojowe powinno mieć nawierzchnię utwardzoną (na przykład kostka brukowa) albo gruntową stabilizowaną ze spadkiem umożliwiającym odpływ wody.  

Czy można stawiać na miejscu postojowym elementy zabezpieczające takie jak słupki parkingowe?

Słupki parkingowe, jak na przykład https://www.sonto.pl/slupki-drogowe/, stanowią zabezpieczenie dla naszego miejsca parkingowego i pełnią funkcje ochronną przed zajmowaniem go przez nieupoważnione pojazdy. 

Słupki parkingowe występują w formie stałej (umieszczone na stałe na danym terenie, trwałe i wykonane ze stali jak odbojnice przemysłowe) albo składanej, które można zamykać używając rygla. 

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego będąc właścicielami danej działki możemy bez żadnych dodatkowych przeszkód i specjalnych zgód, stawiać słupki parkingowe na naszym miejscu postojowym.  

Jak widać, planowanie miejsca parkingowego na własnej działce wiąże się z szeregiem przepisów, których należy przestrzegać. Najważniejsze jest, żebyśmy pamiętali o zachowaniu odpowiednich odległości od granic działki i okien, zachowali odpowiednie wymiary miejsca, wybrali odpowiednią nawierzchnię oraz zabezpieczenia, takie jak słupki parkingowe wykonane ze stali, podobnie jak odbojnice przemysłowe, które są jednym z najtrwalszych i najczęściej wybieranych zabezpieczeń przestrzeni magazynowych. 

Similar Posts