Posiadanie nowoczesnego kotła to dopiero połowa sukcesu. Aby efektywnie i oszczędnie ogrzewać budynek należy zwrócić uwagę również na jakość spalanego paliwa. Ma to wpływ nie tylko na oszczędność i sprawność kotłów, ale również na ich niezawodność.
Kiepski pellet lub ekogroszek, mogą być przyczyną usterek. Ponadto, spalając paliwo o niskiej jakości, emitujemy znacznie więcej zanieczyszczeń niż podczas spalania ekogroszku bądź pelletu o dobrych parametrach. Aby uporządkować wymagania dotyczące jakości biomasy, w 2011 roku wprowadzono następujące normy:
- EN 14961-1 (PN-EN 14961-1:2010) –ogólna klasyfikacja biomasy.
- EN 14961-2 – określa podstawowe parametry jakościowe pelletu.
- EN 14961-6 – pellety niedrzewne do spalania nieprzemysłowego.
Parametry pelletu
Dokonując zakupu pelletu trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Dużo o jakości pelletu mówi jego wygląd zewnętrzny. Przede wszystkim jego struktura powinna być gładka a poszczególne kawałki powinny być tej samej wielkości. Jeśli mamy do czynienia z pelletem drzewnym, jego kolor powinien być zbliżony do naturalnego koloru drewna. Jeśli chodzi o parametry fizyko-chemiczne, to w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na wilgotność materiału. Nie powinna być wyższa niż 12%. Poleca się również, aby znaleźć producenta, który informuje o ciężarze właściwym swojego produktu (optymalna wartość to około 0,65 kg/l). Wilgotność paliwa wpływa bezpośrednio na jego kaloryczność. Średnio wynosi ona 19MJ/kg. Drugorzędnym parametrem pelletu jest ciepło spalania. Uwzględnia się w nim podgrzanie oraz odparowanie wody i inne czynniki w 250 stopniach Celsjusza i w atmosferze tlenowej. Inne cechy i parametry dobrego pelletu to między innymi:
- nieznaczna zawartość pyłu,
- zapach palonego drzewa podczas spalania,
- brak sztucznych dodatków.
Nie wszystkie cechy dobrego pelletu można zweryfikować podczas zakupu. Jednak istnieją różne sposoby na szybkie zbadanie jakości paliwa. Pellety z dodatkiem sztucznych wspomagaczy nie rozpadają się pod wpływem działania wody, więc wystarczy kilka kawałków umieścić w pojemniku z wodą na kilka minut. Ponadto, przy wilgotności powyżej 15% materiał ten jest kruchy i łatwo ulega rozpadowi. Takie cechy jak zapylenie, kolor czy też zapach, można ocenić za pomocą obserwacji. Dzięki paliwie o wysokiej jakości, ustawienie kotła na pellet (aby dostosować parametry kotła do potrzeb warto skontaktować się ze specjalistą, jakim jest firma Defro) będzie dużo prostsze, a sam proces spalania wydajniejszy.
Parametry ekogroszku
Nowoczesne kotły 5 klasy na ekogroszek to niezwykle wydajne urządzenia, jednak również one potrzebują paliwa o dobrej jakości. Jakie są parametry dobrego ekogroszku? Najważniejsze jest to, aby wartość opałowa nie była niższa niż 24 000 kJ/kg. Wartość opałowa wynika bezpośrednio z wilgotności, która nie może przekraczać 10%. Optymalna granulacja ekogroszku to 5 – 25 mm. Inne ważne parametry spalania ekogroszku (biorąc pod uwagę wydajne urządzenia jak np. kotły Defro) to:
- zawartość popiołu (części niepalnych) mniejsza niż 10%,
- zawartość siarki – im mniej tym lepiej, zalecana poniżej 1%,
- zalecane RI<20 (zdolność spiekania wg. metody Rogi RI).
Nieuczciwi producenci często, zawyżają kaloryczność produktu, poprzez podawanie wartości opałowej w stanie analitycznym (Q ai) zamiast w stanie roboczym (Q ir) albo ciepła spalania (Q sa).
Podczas zakupu paliwa bardzo łatwo się natknąć na nieuczciwych sprzedawców, oferujących pellet i ekogroszek gorszej jakości. Patrząc na ceny paliwa, trzeba pamiętać o tym, że z pozoru droższy materiał, może przynieść wiele oszczędności. Poza tym nie naraża urządzeń grzewczych na awarie oraz pozwala się cieszyć komfortem cieplnym jednocześnie redukując negatywny wpływ spalania na środowisko.