Dom i Ogród

Jak zmieni się Twoja codzienność dzięki wymianie starego kotła na nowy kocioł kondensacyjny?

Kocioł ecoTEC exclusive Vaillant

Ogrzewanie pomieszczeń przy pomocy starego kotła stałopalnego wymaga dużego zaangażowania, aby osiągnąć oczekiwany komfort. Oprócz wcześniejszego przygotowania paliwa na cały sezon grzewczy często konieczna jest codzienna kontrola i praca przy urządzeniu. W artykule razem z ekspertami z firmy Vaillant przedstawiamy, w jaki sposób problemy związane z użytkowaniem kotła stałopalnego zostaną rozwiązane dzięki nowemu urządzeniu. Zobacz, jak zmieni się Twoja codzienność, gdy wybierzesz nowy kocioł ecoTEC exclusive.

Z tekstu dowiesz się:

  • co sprawia, że nowy kocioł gazowy kondensacyjny jest w stanie kontrolować ilość spalanego gazu,
  • dlaczego efekt kondensacji przynosi oszczędności,
  • jak wygląda obsługa nowoczesnego kotła gazowego,
  • czy kocioł gazowy wymaga kotłowni.

Masz dosyć męczącej obsługi kotła na paliwo stałe? Jeśli chcesz zmienić swoją codzienność i rozwiązać problemy związane z eksploatacją kotła stałopalnego, skontaktuj się z doradcami firmy Vaillant i wybierz gazowy kocioł kondensacyjny.

Nowoczesny kocioł kondensacyjny – pełna kontrola nad ilością spalanego gazu

Szeroka modulacja pracy palnika dostępna w kondensacyjnych kotłach gazowych pozwala na pełną kontrolę mocy urządzenia w bardzo krótkim czasie. W kotłach stałopalnych albo starych piecach gazowych chwilowa moc urządzenia zależy od ilości paliwa dodanego ręcznie do paleniska oraz ilości tlenu regulowanej poprzez wielkość otworu doprowadzającego powietrze. W nowoczesnych kotłach natomiast sterownik sam dobiera ilość gazu oraz powietrza, jaka ma być spalana, tak by osiągnąć wymaganą temperaturę w pomieszczeniu.

Pełna kontrola zużycia oznacza mniejsze rachunki. Spalana jest tylko taka ilość gazu, jaka jest w danym momencie wymagana, a nie jaką użytkownik doda do paleniska. Praca z modulowaną mocą zapobiega przegrzewaniu pomieszczeń i pozwala na utrzymanie jednakowej temperatury pomimo zmiennych warunków pogodowych.

Jedynym parametrem, jaki należy kontrolować, to odpowiednia nastawa temperatury wymaganej w pomieszczeniu. Resztę wartości kocioł dobiera samodzielnie.

Kotły ecoTEC exclusive, dzięki nowoczesnej technologii IoniDetec, same wykrywają zmiany w jakości gazu i ustawiają optymalne spalanie, nawet jeśli jakość gazu dostarczanego do budynku się zmieni.  Kocioł jest w pełni bezobsługowy, dzięki czemu zyskujesz nie tylko wysoki komfort cieplny, ale również dodatkowy czas, którego nie musisz poświęcać na kontrolę pracy kotła stałopalnego.  

Efekt kondensacji – oszczędność i ekologiczność

Odpowiednia ilość spalanego gazu to nie jedyna oszczędność. Nowoczesne kotły gazowe kondensacyjne schładzają spaliny nawet do 30°C. Oznacza to, że energia zawarta w gorących spalinach (w kotłach stałopalnych temperatura spalin dochodzi do nawet 120°C) zostaje przekazana do instalacji. Schłodzenie spalin powoduje skroplenie pary, dzięki czemu energia nie trafia wprost do komina, a zostaje przekazana do odbiorników ciepła.

Efekt kondesacji występuje zarówno w procesie przygotowania ciepłej wody, jak i przy ogrzewaniu pomieszczeń. Odpowiednie nastawy, dostosowanie temperatury pomieszczeń do temperatury zewnętrznej i efekt kondensacji – wszystko to prowadzi do zmniejszenia zużycia paliwa nawet o 30% w porównaniu ze starym urządzeniem.

Prosta obsługa i serwis kotła kondensacyjnego

Kotły gazowe Vaillant nie wymagają codziennej obsługi. Dzięki czujnikowi temperatury zewnętrznej oraz rozbudowanemu regulatorowi wszystkie parametry pracy są kontrolowane tak, aby przez cały okres grzewczy utrzymywana była zadana temperatura. Dla prawidłowej pracy niezbędny jest jedynie coroczny serwis urządzenia. Podczas prac serwisowych doświadczony serwisant może zauważyć również nieprawidłowości występujące nie tylko w urządzeniu, ale również w instalacji, dlatego warto korzystać z doświadczonego, autoryzowanego serwisu.

Prosta obsługa to również nowe możliwości. Kotłami Vaillant można sterować z poziomu smartfonu. Daje to pełną kontrolę nad instalacją, gdy jesteś poza domem. Dostępne nastawy czasowe umożliwiają zaprogramowanie dogodnej temperatury w pomieszczeniu oraz ciepłej wody o określonej porze dnia. Dostępne są również nastawy czasowe pracy pompy cyrkulacyjnej, tak aby zwiększyć komfort ciepłej wody przy minimalnym wykorzystaniu pompy.

Doświadczony serwisant doceni również nowego Asystenta Równoważenia Hydraulicznego. Dzięki nowej pompie z funkcją równoważenia instalacji zyskujesz idealną dystrybucję ciepła i komfortową temperaturę. Dobrze zrównoważona instalacja jest bardzo cicha, a pompa obiegowa pracuje oszczędnie. Równoważnie instalacji rozwiązuje często spotykany problem różnych temperatur grzejników lub różnic w obrębie jednego grzejnika (w połowie nagrzanego, a w połowie zimnego). Moc takiego grzejnika znacząco spada, przez co pomieszczenia nie są odpowiednio dogrzewane.

Czyste pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł gazowy

Kocioł zasilany gazem ziemnym w większości przypadków wymaga oddzielnego pomieszczenia na jego montaż, jednak nie ma konieczności składowania opału, więc zyskujesz dodatkowe wolne miejsce. W odróżnieniu od kotłów stałopalnych pomieszczenia, w których znajdują się kotły gazowe, są czyste i mogą zostać wykorzystane w innych celach.

Oczywiście ostateczny wybór rozwiązania w każdym przypadku wymaga uwzględnienia charakterystyki instalacji w konkretnym budynku. W związku z tym zachęcamy do kontaktu z autoryzowanymi instalatorami Vaillant, którzy odbyli szkolenia i są w stanie na miejscu zweryfikować możliwości zastosowania poszczególnych rozwiązań. Skorzystaj z wyszukiwarki przeszkolonych instalatorów, w której wystarczy wprowadzić miejscowość oraz wybrać rodzaj urządzeń i zakres czynności.

Similar Posts