Dom i Ogród

Lampa podłogowa do sypialni – jak dobrać kolor, konstrukcję i światło?

Lampa podłogowa do sypialni – jak dobrać kolor, konstrukcję i światło?

Lampa podłogowa to doskonały przykład uniwersalnego oświetlenia, któremu nie brakuje charakteru i pożądanej funkcjonalności. Choć znajdujemy dla niej miejsce głównie w salonach, w kącikach czytelniczych bądź w przedpokojach, równie dobrze sprawdza się w sypialni. Jak dobrać konstrukcję, kolor oraz sposób kierowania światła lampy podłogowej, aby pasowała do każdej sypialni? Na jakie surowce w jej wykonaniu postawić, by była i ozdobą, i praktycznym elementem wyposażenia?

Lampa podłogowa z regulacją

W sypialni potrzebna jest atmosfera sprzyjająca zasypianiu. Nie każdy jednak od razu po przyłożeniu głowy do poduszki zapada w regenerujący sen. Wielu z nas lub poczytać książkę tuż przed snem, obejrzeć ulubiony serial lub przy subtelnym świetle posłuchać dźwięków natury. Nie obejdzie się zatem bez rozwiązania, które zaoferuje odrobinę światła, ale nie tego głównego, zbyt rozbudzającego.

W tak szczególne potrzeby domowników wpisuje się lampa podłogowa z regulacją, dostępna np. w sklepie https://lampy.it/. To nie tylko piękna ozdoba, ale i gwarancja precyzyjnej regulacji, w jaki sposób ma zostać oświetlona sypialniana przestrzeń.

Lampa podłogowa bez regulacji

Konstrukcjom lamp podłogowych, które nie posiadają opcji regulacji, należy znaleźć stałe miejsce ustawienia. Nie oznacza to jednak, że podczas zmiany aranżacji spotkają nas trudy jej przestawienia. Mamy w końcu do czynienia z lampą mobilną, więc ulokowanie jej w nowym miejscu nie będzie przeszkodą.

Chodzi jednak o to, że decydując się na dany sposób oświetlenia, w konkretnej aranżacji, nie będzie możliwości jego zmiany bez przestawiania całej lampy. Taki produkt sprawdzi się w dużych i przestronnych sypialniach, np. ustawiony w kącie, tuż pod ścianą. Doda aury tajemniczości, a przy odpowiednim kierunku padania światła, będzie w stanie wizualnie poprawić proporcje pomieszczenia.

Lampy podłogowe z kloszem

Konstrukcje z kloszem to ogromny wybór pośród lamp, które różnią się rozmiarami, kolorami, kształtami i detalami. Klosze mogą być szklane, co sprawdza się w aranżacjach eleganckich i nowoczesnych. W tych ostatnich szczególnie mile widziane są kryształowe dodatki – chętnie wybierane również do sypialni urządzanych w charakterze glamour.

Klosze metalowe podkreślają wnętrza industrialne i modne dziś lofty. Lampy podłogowe z metalowymi kloszami – złotymi lub miedzianymi, można zastosować w sypialniach skandynawskich. Drewniane oprawy są idealne do aranżacji tradycyjnych i rustykalnych, a połączenie naturalnych surowców ze szkłem uwydatnia nowoczesność.

Lampy podłogowe z abażurami

Abażury wracają do łask. Tekstylne, choć nie tylko, gładkie bądź wzorzyste, proste lub skomplikowane w swoim wydaniu, wykonane z licznych elementów szklanych bądź z papieru. Wśród nich znaleźć można propozycje, które wpiszą się w każdą, nawet najbardziej unikalną aranżację. Można nimi uzupełnić sypialnie orientalne, w modnym dziś trendzie japandi, ale równie dobrze spełnią swoje funkcje w romantycznych, niewielkich pokojach.

Ważne elementy

Poza konstrukcją i surowcami służącymi wykonaniu, zwraca się uwagę na inne elementy. Kierunek padania światła – światło nie może oślepiać i rozbudzać, dlatego poleca się mleczne, półprzezroczyste lub tkaninowe klosze. Innym rozwiązaniem jest kierowanie światła ku górze bądź na niektóre elementy wyposażenia, by nadać im bardziej dekoracyjnego charakteru, a nie jedynie użytkowego.

I wreszcie kolory! Sypialnia ma koić zmysły i zachęcać do odpoczynku, być miejscem dającym poczucie bezpieczeństwa, komfortu i relaksu. Z tego względu warto zrezygnować ze zbyt mocnych i jasnych kolorów na rzecz stonowanych, pastelowych barw, choć nie jest to zasada, od której nie istniałyby odstępstwa. Odważne aranżacje wciąż są w modzie. Podstawą niech jednak będzie umiar.

Similar Posts