Porady

Mop obrotowy – poradnik zakupowy

Mop obrotowy – poradnik zakupowy

O tym, że mycie powierzchni płaskich może przebiegać mniej lub bardziej sprawnie, nie trzeba nikogo przekonywać. Wszystko zależy od rodzaju wykorzystanych urządzeń myjących. Poniżej przyglądamy się z bliska mopom obrotowym – coraz chętniej i coraz częściej wybieranym w naszym kraju. Podpowiemy jak wybrać mop obrotowy, by był przydatny w najwyższym stopniu oraz po czym rozpoznać mopa dobrej jakości od jego gorszych i mniej przydatnych wersji.

Mopy obrotowe a mechanizm odwirowania

Wybierając mop obrotowy, ważny jest nie tylko sam drążek i końcówka myjąca, ale również wiadro. Powinno być wyposażone w specjalne mechanizmy i elementy, pozwalające na dokładne odwirowanie i wypłukanie mopa. Kluczowy jest obrotowy wyciskacz, w którym umieścisz końcówkę mopa, a który wprawisz w ruch za pomocą napędu pedałowego. Najczęściej, jest ulokowany z boku wiadra. Pozwala na dokładne wyciśnięcie mopa, po którym jest on gotowy do użytku.

Warto też zwrócić uwagę na obudowę wiadra. Powinno być wyposażone w warstwy wzmacniające od spodu, a także pokrywę i solidne ucho (do noszenia). Dobrze wyprofilowana wylewka pozwoli na sprawne opróżnianie i napełniania wiadra. Ponadto, pomocna może okazać się dodatkowa rolka wewnątrz, która będzie czyścić końcówki myjące z nadmiaru paprochów i brudnej wody.

Drążek w mopach obrotowych również może być wyposażony w mechanizm wyciskający. Jego uruchomienie jest bardzo proste – należy odblokować trzonek i przesunąć go kilkukrotnie góra-dół. Możesz w ten sposób odcisnąć nadmiar wody jak i wypłukać mopa, gdy jest zabrudzony. Do najwygodniejszych w użyciu należą te trzonki, które można składać teleskopowo, dostosowując ich długość do akuratnych potrzeb. 

Najciekawsze i warte polecenia modele mopów obrotowych

Od razu można powiedzieć, że mopy obrotowe należą do najwygodniejszych w użyciu i najlepiej radzących sobie z czyszczeniem różnego typu nawierzchni, także tych wymagających szczególnej uwagi. Również podłogi o nierównych kształtach, pełne zakamarków i trudno dostępnych miejsc nie stanowią problemu dla mopów obrotowych.

Warto polecić m.in. mop Speed Max, którego końcówka obraca się o 360 stopni, polerując nawet wąskie przestrzenie pod łóżkiem czy szafą. Mop York Special wyposażony jest w dwie końcówki, idealne do czyszczenia narożników, wnęk oraz nierównych skosów. Również wyjątkowo atrakcyjny cenowo mop Roll&Up nie ustępuje wymienionym wcześniej: jego okrągła końcówka jest wykonana z łamliwej płytki pokrytej elastyczną gumą. Dzięki temu, z łatwością dopasowuje się do krawędzi, pozwalając dotrzeć do trudno dostępnych zabrudzeń.

Końcówki czyszczące powinny być wykonane z mikrofibry. Zalety tego materiału są różne, a do najważniejszych należy duża chłonność oraz łatwe usuwanie brudu. Mikrofibra pozwala także na czyszczenie podług wykonanych z różnych materiałów: drewnianych, winylowych, szkła, a także tarasów i schodów. Nie pozostawia smug i nieestetycznych śladów, a ponadto można ją stosować na sucho (bez użycia detergentów, środków chemicznych).

Similar Posts