Każdy z nas chce by jego dom był bezpieczny. Dlatego też powinniśmy zadbać o to, by na budynku znalazły się zabezpieczenia, które pomogą nam zminimalizować ryzyko.
Jednym z tych, które powinny znajdować się na każdym budynku są instalacje odgromowe budynków mieszkalnych. Dlaczego powinniśmy je posiadać? Jak są skonstruowane i jak działają? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
Czy można ochronić dom przed piorunem?
To pytanie zadaje sobie wiele osób, które boją się o swoje bezpieczeństwo. To całkowicie zrozumiałe, burze są częstym w naszym kraju zjawiskiem atmosferycznym. Niestety, nie jest możliwe całkowite zabezpieczenie domu przed uderzeniem pioruna. Niemniej jednak, jeśli budynek wyposażony jest w instalację odgromową można zminimalizować ryzyko skutków wyładowania. Odpowiednio dobrana instalacja odgromowa tworzy drogę, którą prąd, z którego składa się piorun może przepłynąć z dachu do gruntu, dzięki temu nie stwarza on aż tak dużego zagrożenia.
Czy każdy budynek mieszkalny musi posiadać instalację odgromową?
Przepisy prawa nie nakładają obowiązku posiadania instalacji odgromowej na każdego właściciela budynku mieszkalnego, jednak jej wykonanie jest mądrą i odpowiedzialną decyzją. Każdy budynek powinien zostać oceniony przez specjalistę, który określi ryzyko i podpowie w jaki sposób najlepiej je zminimalizować. Obecnie instalacje odgromowe muszą być wykonywane w przypadku budynków o powierzchni ponad 500 m² oraz wyższych niż 15 m. Zaleca się je również w przypadku budynków, które wykonane są z materiałów łatwo zapalnych. O zabezpieczeniu powinniśmy pomyśleć również jeśli budynek znajduje się na wzniesieniu.
Jak wygląda proces wykonywania instalacji odgromowej?
Proces wykonywania instalacji odgromowej rozpoczyna się od oceny ryzyka i określenia poziomu ochrony instalacji odgromowej. Następnie wykonuje się projekt dopasowany do danego budynku. Kolejne prace to montaż wszystkich niezbędnych elementów czyli zwodów poziomych, pionowych i odprowadzających a także wykonanie skutecznego uziemienia. Do każdej instalacji odgromowej należy stworzyć metrykę urządzenia oraz wykonać pomiary, świadczące o jej skuteczności.
Izo Sky – skuteczna ochrona odgromowa
Decydując się na wykonanie instalacji odgromowej w swoim domu warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która posiada doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabezpieczeń. Jedna z nich jest Izo Sky. To przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w wykonywaniu tego typu instalacji zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i obiektach przemysłowych. Doświadczeni specjaliści dokonują miarodajnej oceny ryzyka, dbają o wybór odpowiednich rozwiązań oraz najwyższej jakości materiałów, z których wykonana jest instalacja. Więcej informacji o ofercie firmy znajdziesz na stronie internetowej http://www.izosky.pl/.
Podsumowując, instalacje odgromowe budynków mieszkalnych pozwalają zmniejszyć ryzyko uderzenia pioruna a w konsekwencji pożaru i zniszczenia mienia. Warto więc skorzystać z usług profesjonalnych firm, które je wykonują. Koszt wykonania instalacji jest stosunkowo niewielki, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę straty jakie mogą powstać po uderzeniu pioruna.