Porady

Zabudowa zagrodowa – sprawdź, jakie warunki musi spełniać!

Zabudowa zagrodowa – sprawdź, jakie warunki musi spełniać!

Budowa domu wiąże się z szeregiem pozwoleń i zgód urzędowych, co jest uciążliwe, ale niestety konieczne, by móc rozpocząć budowę. Również gospodarstwa rolne posiadają grupę wytycznych. Dowiedz się, co oznacza zabudowa zagrodowa i jakie warunki musi spełniać!

 

Zabudowa zagrodowa w gospodarstwie rolnym

Zabudowa zagrodowa to określenie na szereg budynków znajdujących się na terenie gospodarstwa rolnego. W skład zabudowy wchodzi budynek mieszkalny, pomieszczenia gospodarcze oraz inwentarskie. Zabudowa zagrodowa zarezerwowana jest nie tylko dla gospodarstw rolnych, ale i ogrodniczych, leśnych lub hodowlanych. Naturalnie rodzaj zabudowy musi być dopasowany dokładnie pod typ gospodarstwa. Na prowadzenie gospodarstwa trzeba mieć pozwolenie, a powierzchnia rolna nie może być mniejsza niż 1 hektar!

 

Zabudowa zagrodowa pozwolenie na budowę

Do uzyskania pozwolenia na zabudowę zagrodową potrzebny jest status rolnika i dowód na prowadzenie gospodarstwa rolnego. Nie jest to problemem w przypadku prowadzenia działalności rolnej, trochę trudniej jest, gdy założenie gospodarstwa jest dopiero planowane. Miano rolnika indywidualnego zyskuje się po potwierdzeniu szeregu przesłanek:

  • Rolnik powinien być właścicielem lub dzierżawcą ziemi, która jest większa niż 1 hektar, ale nie przekracza 300 hektarów powierzchni.
  • Do prowadzenia gospodarstwa konieczne są kwalifikacje rolnicze.
  • Rolnik musi mieszkać w danym miejscu co najmniej przez okres 5 lat i cały ten czas musi prowadzić gospodarstwo.

 

Zabudowa zagrodowa ograniczenia architektoniczne

Każdy przypadek zgłaszany do urzędu jest rozpatrywany indywidualnie. Z tego względu nawet te gospodarstwa, które nie wpasowują się idealnie w stawiane wymogi, mają szansę na wykonanie zabudowy zagrodowej, jednak wiąże się to z pewnymi ograniczeniami architektonicznymi. Decyzję i pozwolenia wydaje starostwo. Nie ma możliwości, by na terenie gospodarczym powstał jedynie budynek mieszkalny i odwrotnie. Niestety, wiele pozwoleń i możliwości zależy od decyzji urzędników, którzy są różni, dlatego czasami rodzaj zabudowy i to, na co możemy sobie pozwolić, projektując zabudowę zagrodową,  zależne jest od tego, na jakiego urzędnika trafimy. 

Similar Posts