Piec centralnego ogrzewania w dalszym ciągu jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zapewnienie ciepła w budynkach mieszkalnych w Polsce. Nazwa wynika ze sposobu jego działania. Ciepło wytwarzane jest w jednym miejscu, a następnie trafia ono do poszczególnych kaloryferów w mieszkaniu.
Piec centralnego ogrzewania – co warto wiedzieć?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w domowych piecach centralnego ogrzewania palono przede wszystkim drewnem i węglem. Obecnie wraz z rozwojem świadomości w zakresie ochrony środowiska coraz więcej osób stawia na inne, ekologiczne paliwa, takie jak pellet czy ekogroszek.
Zakup nowego pieca centralnego ogrzewania to spory wydatek, dlatego taką decyzję należy odpowiednio przemyśleć. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na moc urządzenia, rodzaj paliwa czy jego szkodliwość dla środowiska. Warto także sprawdzić piec pod względem komfortu jego użytkowania. Obecnie wiele pieców centralnego ogrzewania jest prawie całkowicie bezobsługowych.
Jakie paliwo wybrać?
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, obecnie coraz większą popularnością cieszą się piece ekologiczne, np. na pellet lub ekogroszek. Ten pierwszy powstaje w wyniku spracowania trocin, czyli resztek wytwarzanych każdego dnia w zakładach obróbki drewna. Z kolei ekogroszek, mimo iż jest produkowany z węgla brunatnego lub kamiennego, charakteryzuje się znacznie mniejszą zawartością siarki oraz niższą spiekalnością.
Zanim kupimy jakikolwiek piec centralnego ogrzewania, w pierwszej kolejności powinniśmy zweryfikować jego sprawność. Im jest ona wyższa, tym mniejsze będzie zużycie paliwa podczas jego eksploatacji. Z ofertami dobrych, sprawdzonych kotłów CO można zapoznać się na portalu https://allegrolokalnie.pl/.
Komfort użytkowania to priorytet
Nasi przodkowie spędzali przy piecach kaflowych oraz kotłach CO naprawdę mnóstwo czasu. Na szczęście, nowoczesne piece CO produkowane obecnie pracują w trybie automatycznym. Dzięki temu nie musimy nieustannie doglądać, czy cały proces palenia zachodzi prawidłowo. Wiele kotłów jest wyposażonych w specjalne zasobniki – to sprawia, że piec sam uzupełnia paliwo wtedy, gdy jest taka potrzeba.