Porady

Nieprzekraczalna linia zabudowy – sprawdź, jakie warunki musisz spełniać!

Nieprzekraczalna linia zabudowy – sprawdź, jakie warunki musisz spełniać!

Posiadanie własnej działki nie oznacza pełnej dowolności w zagospodarowaniu jej przestrzeni. Nieprzekraczalna linia zabudowy oznacza koniec terenu, na którym można postawić budynek mieszkalny lub gospodarczy. Dowiedz się więcej!

 

Nieprzekraczalna linia zabudowy co to jest?

Najprościej mówiąc, linia zabudowy nieprzekraczalnej wyznacza teren, za którym nie może zostać postawiony budynek ani jego fragment. Może za to idealnie przylegać do tej linii, ponieważ odległość, jaka musi być między budynkami, nie jest regulowana. Ważne, aby budynek był do linii ustawiony frontową stroną. Trzeba pamiętać również o tym, że liczy się nie tylko frontowa ściana budynku, ale również znajdujące się na niej tarasy, balkony czy schody. W przypadku wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do urzędu, ponieważ czasami dostępne są uchylenia od tej normy. Nie wolno jednak podejmować tej decyzji bez konsultacji z urzędem.

 

Jak wyznacza się nieprzekraczalną linię zabudowy?

Do prawidłowego ustalenia nieprzekraczalnej linii zabudowy potrzebna jest  analiza znacznie większej powierzchni niż działka, na której ma powstać dom. Spowodowane jest to tzw. zasadą dobrego sąsiedztwa, której celem jest takie zagospodarowanie terenów mieszkalnych, by było one harmonijne i komfortowe, tworząc zgodną całość. W praktyce oznacza to, że nieprzekraczalna linia zabudowy powstaje w wyniku pomiaru linii nieprzekraczalnej na działkach sąsiednich, jednak linia ta w nowo powstającym budynku nie musi być taka sama. 

 

Nieprzekraczalna linia zabudowy odwołanie

Od decyzji o warunkach zabudowy można się odwołać w przypadku, kiedy właściciel działki uzna, że analiza działki została przeprowadzona nieprawidłowo lub w obliczeniach znajdują się błędy. To może zdarzyć się podczas nieuważnej analizy albo podczas użycia nieaktualnych map terenu, co wciąż się zdarza. Prawo zawiera kilka odnośników, które pozwalają na odwołanie się od decyzji wyznaczenia nieprzekraczalnej linii zabudowy i czasem warto z tych możliwości skorzystać. Pamiętajmy, że dom, który powstanie na naszej działce, nie będzie stwarzał możliwości przeniesienia, a decyzje urzędu są nieuchronne, dlatego warto mieć pozwolenie prawne na każdą budowę. Urząd ma prawo wydać nakaz wyburzenia budynku powstałego bez pozwolenia.

Similar Posts