Dom i Ogród

Kotły co na ekogroszek

Kocioł na ekogroszek to coraz bardziej popularne rozwiązanie mające na celu ogrzanie domu. Na mocy obowiązujących przepisów obecnie zezwala się stosować jedynie niskoemisyjne kotły na paliwa stałe klasy 5. Każdy piec, który jest sprzedawany i instalowany, powinien spełniać normę PN-EN 303-5:2015 dla urządzeń klasy 5. Wymagania te są uwarunkowane złym stanem powietrza w kraju oraz próbami zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, które w dużym stopniu pochodzą z instalacji grzewczych instalowanych w domkach jednorodzinnych. Niestety, w których to największy odsetek stanowią najprostsze kotły zasypowe, które co prawda są tanie, ale mało efektywne i na dodatek emitują one dużo zanieczyszczeń.

Kotły co na ekogroszek — jakie są normy dla kotła klasy 5?

Obecnie sprzedawane piece muszą spełniać normy kotłów klasy 5, co wiąże się z tym, że te o ręcznym załadunku paliwa nie mogą emitować więcej niż 60mg/m3 cząstek stałych, 30 mg/m3 organicznych związków gazowych i 700mg/m3 tlenku węgla. Inaczej ma się sprawa w przypadku pieców z automatycznym podajnikiem paliwa. W nich dopuszczalna norma to 40mg/m3 cząstek stałych, 20mg/m3 organicznych związków gazowych i 500mg/m3 tlenku węgla. Dzięki takim parametrom nowoczesne kotły co na ekogroszek mogą emitować o wiele mniej zanieczyszczeń niż kotły starszych generacji.

Certyfikat Ecodesing

Maj 2020 roku przyniósł nowe, ostrzejsze obostrzenia dla kotłów na paliwa stałe, które wynikają z rozporządzenia Unii Europejskiej związanej z Ecodesign. W związku, z czym dodatkową normą, jakiej muszą przestrzegać piece klasy 5, jest nieprzekraczanie emisji 350 mg/m3 tlenków azotu. Dodatkowo musi on spełniać wymagania również podczas pracy z mocą nominalną, czyli nie tylko podczas badań w laboratorium, a podczas normalnego użytkowania. Jeżeli poszukujemy kotłów na ekogroszek, które są dobre jakościowo, a na dodatek spełniają wszystkie skomplikowane wymogi, warto zapoznać się z ofertą kotlyleszka.pl. Szeroki wybór kotłów co na ekogroszek sprawi, że każdy potencjalny użytkownik znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Kotły co na ekogroszek — jak działają?

Konstrukcja pieca pozwala na spalanie węgla typu ekogroszek, który podawany jest do palnik za pomocą podajnika ślimakowego. Nie musimy martwic się ciągłym dokładaniem paliwa, ponieważ zasobnik z reguły wystarczy uzupełniać co kilka dni. Ekogroszek trzeba zapalić ręcznie, jednak dalszy proces jego spalania jest w pełni zautomatyzowany. Elektryczny sterownik pozwala zarządzać pracą kotła w dwóch trybach: pracy i podtrzymania.

Bardzo dobre kotły co na ekogroszek możecie zamówić w firmie Kotły Leszka, której ofertę znajdziecie pod adresem: https://kotlyleszka.pl/z-podajnikiem-5-klasa

Similar Posts