Zasłony do salonu to nie tylko kwestia gustu, ale też estetyki. Muszą pasować do wnętrza, nadawać mu ekskluzywnego wyglądu, pełnić jednocześnie funkcję ozdobną i praktyczną. Zobacz, czym się kierować, wybierając idealne zasłony do salonu.
Zasłony do salonu – gotowe czy na wymiar
Bardzo trudno jest dobrać do salonu zasłony gotowe. Może się to udać, jeśli mieszkamy w budownictwie wielorodzinnym lub postawiliśmy dom na podstawie gotowego projektu. Wówczas jest wielce prawdopodobne, że zarówno rozmiar okna, jak i wysokość salonu jest standardowa i będą do niego pasowały uniwersalne zasłony. Jeśli zleciliśmy projekt domu architektowi, postawiliśmy na niestandardowe rozwiązania, mamy np. przeszkloną całą ścianę, to standardowy rozmiar zasłon gotowych się nie sprawdzi. W takim wypadku najlepszym wyjściem są zasłony na wymiar.
Innym powodem, dla którego warto postawić na zasłony do salonu szyte na wymiar, jest ich wygląd. Wybierając zasłony na indywidualne zamówienie, możemy korzystać z szerokiej oferty wzorów, kolorów i tkanin. Zasłony gotowe nie dają tak wielkiego wyboru. Przy zamawianiu zasłon na wymiar można dokładnie ustalić ich wygląd, łącznie ze sposobem upięcia. Zasłona gotowa to najlepszy sposób na spersonalizowanie wyglądu salonu.
Zasłony do salonu – jak upiąć, by ładnie wyglądały
Prezencja zasłon zależy nie tylko od ich wyglądu – koloru, deseniu, długości, ale też od sposobu upięcia. Efektownie upięte zasłony dodadzą salonowi stylu i klasy, niedbale założone na karnisz będą raczej szpecić niż zdobić.
Jeśli chcemy, by zasłony ładnie się układały w symetryczne fałdy, trzeba zastosować jeden ze sposobów na ich zmarszczenie. Do najbardziej powszechnych należą zasłony na przelotkach, zasłony na flexach lub zasłona na taśmie.
Innym ciekawym sposobem na upinanie zasłon jest wykorzystanie chwostów lub dekoracyjnych sznurów. Za ich pomocą można upiąć zasłony po bokach okna, co wygląda bardzo ekskluzywnie.
Zasłony do salonu – kiedy wybrać zasłony zaciemniające
Zasłony zaciemniające poleca się raczej do sypialni, szczególnie tej, której okna wychodzą na wschód, ale można wykorzystać je także w salonie. Warto pamiętać, że zasłony zaciemniające typu blackout nie tylko dobrze zaciemniają pomieszczenie (ich właściwości wynikają ze sposobu splatania nici, więc kolor nie ma znaczenia, mogą być nawet białe), ale też wykazują właściwości termoizolacyjne i wytłumiające hałas. Na pewno przydadzą się, jeśli okna salonowe wychodzą na ulicę lub ogród hałaśliwego sąsiada.
Zasłony zaciemniające do salonu przydadzą się na pewno, jeśli okna wychodzą na południe. Wówczas promienie słoneczne, szczególnie od jesieni do wiosny, gdy słońce jest stosunkowo nisko, mogą padać prosto w twarz, co raczej nie jest pożądanym efektem. W takim wypadku zasłony zaciemniające rozwiążą problem.
Czym się kierować dobierając kolor zasłon do salonu
Kolor zasłon do salonu powinien współgrać z kolorem wnętrza, jednocześnie pasować do ścian, mebli i podłogi. To spore wyzwanie, ale łatwo mu sprostać.
Przede wszystkim warto się rozejrzeć po salonie i ustalić, jaki kolor dodatków (poduszki, pledy, narzuty, ceramika, ramki na zdjęcia, szkatułki itp.) jest dominujący. Jeśli wyraźnie widać przewagę jednego koloru, zasłony w tej samej tonacji na pewno będą dobrym rozwiązaniem.
Innym sposobem na dobór koloru zasłon jest powieszenie o kilka tonów ciemniejszych lub jaśniejszych niż ściany. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych.
Niektóre style dość ściśle definiują wygląd zasłon. W stylu skandynawskim najlepiej wyglądają żółte zasłony, w stylu urban jungle zielone, natomiast styl angielski preferuje zasłony w róże.
Więcej inspiracji na temat urządzania wnętrz można znaleźć na stronie wnetrza.blog.