Posiadanie własnej studni w przydomowym ogródku lub na działce pozwala obniżyć koszty związane z podlewaniem trawnika oraz kwiatów. Za takim rozwiązaniem przemawia również to, że wiercenie studni można przeprowadzić samodzielnie. Odpadają wówczas koszty związane z zatrudnianiem profesjonalnej ekipy.
- Czy warto wiercić studnię?
- W jakim miejscu należy wiercić?
- Niezbędne wyposażenie podczas wiercenia
- Przydatne informacje związane z wierceniem studni
Do wiercenia studni należy się jednak odpowiednio przygotować oraz zainwestować w porządną wiertnicę. Poniższe informacje ułatwią ci wybranie miejsca do wiercenia oraz skompletowanie niezbędnego wyposażenia. Z artykułu dowiesz się również, gdzie można znaleźć wiertnice w atrakcyjnych cenach.
Czy warto wiercić studnię?
Własna studnia to duża oszczędność pieniędzy, a czasami jedyny sposób na to, aby zyskać bezproblemowy dostęp do wody. Taka sytuacja często występuje w przypadku ogródków działkowych. Niezależnie jednak od tego, czy zastanawiasz się nad wierceniem studni ze względów ekonomicznych, czy też jest to jedyna opcja, na pewno będziesz zadowolony z tego rozwiązania. Ręczne wiercenie studni to prosty i sprawdzony sposób, dzięki któremu można zyskać dostęp do wody niepochodzącej z wodociągów. Technika ręcznego wiercenia sprawdza się również przy badaniu terenu. Nie jest to co prawda opcja, dzięki której można przygotować duże źródła wody, ale z pewnością będzie wystarczająca do zrobienia płytkiej studni. Największymi zaletami ręcznych wiertnic do studni są niewielkie wymiary i waga, co ułatwia ich transport i pozwala przeprowadzić wiercenie nawet w trudno dostępnych miejscach.
W jakim miejscu należy wiercić?
Miejsce do wiercenia warto dobrze przemyśleć przed rozpoczęciem prac. Można dzięki temu oszczędzić dużo pracy i czasu. Samodzielne wytypowanie najlepszego miejsca pod studnię może być jednak trudne, ponieważ należy zachować odpowiednie odległości od miejsc, które mogą okazać się źródłem zanieczyszczenia. W niektórych lokalizacjach łatwiej trafić na wodę już przy pierwszej próbie, a w innych trzeba wykonać kilka odwiertów. Jeżeli więc ktoś w okolicy ma studnię, warto spróbować uzyskać od niego informacje na temat głębokości warstwy wodonośnej.
Niezbędne wyposażenie podczas wiercenia
Najważniejszym sprzętem, z którego będzie się korzystało podczas wiercenia, jest oczywiście wiertnica do studni. Najlepiej wybrać model, który ma w zestawie wszystkie niezbędne akcesoria. Chodzi przede wszystkim o pokrętło, wiertło prowadzące, linę, żerdzie wiertnicze oraz wiertło podbierające. Jeżeli chcesz za jednym razem przeprowadzić cały proces, pamiętaj również o rurze PVC oraz szlamówce. Wszystkie elementy oraz kompletne wiertnice możesz znaleźć w popularnym serwisie z lokalnymi ogłoszeniami. Dzięki temu unikniesz kosztu wysyłki, bo możesz znaleźć sprzedawcę w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.
Przydatne informacje związane z wierceniem studni
W zależności od tego, jaką wiertnicę wybierzesz, proces wiercenia może przebiegać inaczej. Dlatego też warto się zapoznać z zaleceniami producenta, aby uniknąć czasochłonnych błędów. W sytuacji, w której wiercony otwór zacznie się niespodziewanie zapadać, można skorzystać ze szlamówki. Najlepsze efekty można uzyskać w nawodnionym materiale. Jeżeli istnieje taka potrzeba, możesz wlać wodę do otworu przed umieszczeniem szlamówki. Popularni producenci tego typu asortymentu oferują różne rozwiązania, więc można je dobrać do konkretnego rodzaju terenu (szlamówki tłokowe, klapowe, systemowe).