Porady

Co możesz zyskać przenosząc kredyt hipoteczny do innego banku?

Co możesz zyskać przenosząc kredyt hipoteczny do innego banku?

Statystyki pokazują, że już ponad połowa dorosłych Polaków spłaca kredyt. Kredyt hipoteczny, gotówkowy, czy inwestycyjny to spora szansa na realizację swoich planów, ale też nieraz spore obciążenie budżetu domowego. Wydaje się, że podpisując umowę kredytową z bankiem, wiążemy się z nim na stałe, dopóki nie spłacimy zobowiązania. W trakcie trwania umowy kredytowej może się zmienić wiele czynników i okoliczności lub po prostu możemy być niezadowoleni z usług naszego banku. Jednym z rozwiązań tej sytuacji może się okazać przeniesienie kredytu do innego banku. Czy jest to jednak opłacalne? Jak się do tego zabrać?

Kiedy myślimy o przeniesieniu kredytu do innego banku?

Wybierając bank, w którym mamy zamiar zaciągnąć kredyt, przede wszystkim wertujemy różne oferty w poszukiwaniu tej najbardziej atrakcyjnej i opłacalnej. Z biegiem lat, oferty banków się zmieniają i ta, która jeszcze kilka lat temu była atrakcyjna, może stać się zupełnie nieopłacalna na tle innych ofert. Oczywiście, nasza decyzja dotycząca przeniesienia kredytu do innego banku powinna być dobrze przemyślana i poparta licznymi kalkulacjami różnych wariantów spłaty. Należy w tym przypadku wziąć pod uwagę wszelkie prowizje i opłaty, choćby za uruchomienie kredytu.

O przeniesieniu kredytu walutowego lub złotówkowego do innego banku myślimy również wówczas, gdy mamy problemy ze spłatą bieżącego zobowiązania. Z różnych powodów nasze możliwości systematycznego regulowania zobowiązań zgodnie z ustalonym harmonogramem spłat mogą słabnąć. Tracimy pracę, która przynosiła nam większe zarobki lub po prostu wzrasta nam wysokość raty kredytu, co jest z kolei niezależne od nas i przekracza nasze możliwości finansowe. W tej sytuacji, przeniesienie kredytu pozwala zmienić warunki spłaty i dostosować je do naszej kondycji finansowej.

Zdarza się, że ilość naszych zobowiązań względem instytucji finansowych i ich kwota całkowita przekracza nasze możliwości i nie jesteśmy w stanie regulować ich systematycznie. Gdy ma się na głowie równocześnie kilka rodzajów kredytu o różnej wartości i w różnych bankach, łatwo o utratę rachuby i płynności finansowej. Przeniesienie wszystkich zobowiązań do jednego banku z pewnością pozwoli uporządkować ten chaos, a nawet będziemy mogli postarać się o korzystniejsze warunki ich spłaty lub rozłożenia na większą ilość rat, a tym samym obniżyć kwotę raty miesięcznej.

W jaki sposób przenieść kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest najczęściej przenoszonym zobowiązaniem do innego banku. Jego refinansowanie jednak nie zawsze jest opłacalne, dlatego należy dokładnie zapoznać się z ofertą banku, do którego planujemy przenieść dany kredyt. W tym celu, należy dokładnie zapoznać się z aktualnymi propozycjami banków. Pamiętaj, że niska marża nie zawsze świadczy o tym, że oferta jest atrakcyjna. Patrząc wyłącznie na jej wysokość, możemy nie zwrócić uwagi na koszt dodatkowych opłat, na przykład ubezpieczenie kredytu czy opłaty związane z udzieleniem kredytu. Trochę inaczej wygląda również przenoszenie kredytów frankowych.

Kiedy już się zdecydujesz na przeniesienie swojego zobowiązania, musisz złożyć właściwy wniosek w swoim dotychczasowym banku o refinansowaniu w innej instytucji finansowej. Formalności są również konieczne w odniesieniu do hipoteki, musisz pamiętać o właściwym wpisie w hipotece nieruchomości dotyczący banku udzielającego kredytu.

Czy można przenieść kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy można przenieść na podobnych zasadach, co kredyt hipoteczny. Co więcej, można przenieść więcej niż jeden kredyt gotówkowy i mowa jest wówczas o ich konsolidacji. To bardzo dobrze rozwiązanie dla osób, posiadających wiele zobowiązań w różnych bankach, dzięki czemu kredytobiorca będzie miał lepszą kontrolę nad wydatkami. Pozwala to również ustalić nowy harmonogram i warunki spłat. Coraz więcej na rynku ofert ban przeniesienia kredytów gotówkowych, ratalnych, a także spłat zadłużenia kart kredytowych i debetowych, a nawet pożyczek chwilówkowych z parabanków. Załatwianie wszystkich formalności jest w tym przypadku podobna, po złożeniu wniosku o kredyt konsolidacyjny, kredytobiorca zobowiązuje się regulować jeden kredyt.

Similar Posts