Dom i Ogród

Odkurzacz centralny – warto czy nie?

Coraz więcej osób zastanawia się nad zainstalowaniem odkurzacza centralnego, szczególnie podczas budowy nowego domu lub podczas większego remontu.

Jest to dosyć wygodne rozwiązanie, które sprawia, że domowe obowiązki stają się mniej uciążliwe. Warto jednak pamiętać o tym, że jak każda innowacja, odkurzacze centralne oprócz zalet mają również swoje wady. Co należy wiedzieć przed podjęciem ostatecznego wyboru?

Odkurzacz centralny – czym jest?

Odkurzacz centralny to tak naprawdę instalacja, która składa się z wielu elementów, w jej skład wchodzą między innymi:

  • Jednostka centralna – montuje się ją zazwyczaj w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub piwnicy na ścianie zewnętrznej, tak by oczyszczone uprzednio powietrze było usuwane na zewnątrz domu. W jednostce umieszczony jest specjalny worek na kurz i brud, którego pojemność wynosi ok 30l, dzięki czemu nie trzeba go opróżniać częściej niż 3 – 4 razy w roku.
  • Rury – umieszcza się je w ścianach i podłogach w całym domu. To właśnie one są odpowiedzialne za odprowadzanie brudnego powietrza do jednostki centralnej.
  • Gniazda ssące – montowane są w ścianach i podłodze na zakończeniach rur. Ważne jest, by umieścić je w miejscach, które nie będą zastawiane meblami, tak by dostęp do nich nie stanowił problemu.
  • Wąż – umieszcza się go w gniazdach ssących. Można wybierać spośród różnych długości, od 6 do nawet 10 metrów, dzięki temu docieranie do wszystkich zakątków domu jest proste i wygodne.
  • Szufelki – instalowane są przy podłodze, w miejscach, gdzie zbiera się najwięcej brudu, który wystarczy zamieść w okolice szufelki, nacisnąć dźwignię i patrzeć, jak zanieczyszczania są automatycznie zasysane.

Odkurzacz centralny – tak czy nie?

Głównym plusem odkurzacza centralnego jest niewątpliwie fakt, że nie trzeba ciągnąć za sobą ciężkiego urządzenia. Jest to szczególnie wygodne podczas sprzątania schodów. Dodatkowo, dzięki temu, że jednostka centralna zamontowana jest w pomieszczeniu gospodarczym, znacznie zmniejsza się poziom hałasu. Co więcej, dużą pojemność worka na zanieczyszczenia sprawia, że nie ma konieczności częstego opróżniania go, jak w przypadku zwykłych odkurzaczy.

Z kolei do wad odkurzaczy centralnych należy niewątpliwie ich cena, która oscyluje w granicach 7 tysięcy złotych. Problem może stanowić również montaż odkurzacza centralnego, który będzie wymagał kucia ścian, jeżeli dom jest już wybudowany.

Airvac – dystrybutor najwyższej jakości odkurzaczy centralnych.

Similar Posts