Dom i Ogród

Najzdrowszy materac do spania, jaki wybrać?

Najzdrowszy materac do spania, jaki wybrać?

Zdrowy sen to źródło dobrego samopoczucia i energii. Obecnie coraz więcej uwagi poświęcamy higienie snu i korzyściom płynącym z dbania o własne zdrowie. Dowiedz się, jak wybrać najzdrowszy materac do spania dla siebie!

Co wpływa na jakość materaca?

Szeroki wybór materacy do spania może wywołać zawrót głowy. Wszystkie prezentują się pięknie i zachęcają do kupienia. Materace piankowe, kieszonkowe, na sprężynach. Jaki materac będzie najlepszy?

Ze względu na zdrowie polecane są materace o odpowiedniej miękkości. Materac do spania nie może być zupełnie miękki lub zupełnie twardy, ponieważ nie dostosuje się odpowiednio do ciała. Co ciekawe, dobre materace mają różne strefy twardości z idealnym dopasowaniem do głowy, tułowia i nóg. Niektóre materace mają aż do 7 stref twardości!

Oczywiście możesz postawić również na własne doświadczenia. W tym wypadku pamiętaj, by stopień twardości materaca znajdował się gdzieś pośrodku skali i był dopasowany do Twojej wagi i wzrostu. Stopnie twardości oznaczane są literą H i cyframi. Średnio miękki materac oznaczony będzie numerem H3.

Na komfort użytkowania wpływa również rodzaj wypełnienia materaca. I chociaż dostępne 3 rodzaje wypełnienia: lateksowe, piankowe, sprężynowe (inaczej kieszeniowe), można uznać za materiały dobrej jakości, to różnice między nimi wpływają na indywidualne poczucie komfortu. Dla alergików najbardziej poleca się materace piankowe: lekkie, przewiewne, oraz lateksowe, które z natury tworzą niesprzyjające dla drobnoustrojów środowisko.

Na jakość i walory zdrowotne materaca jak najbardziej wpływa także jego pokrowiec. Warto wybierać wyłącznie spośród nadających się do prania, antyalergicznych pokrowców, które będą chroniły materac, a nam zapewnią bezpieczne i wygodne użytkowanie.

Najlepszy materac do spania, czy musi być drogi?

Materace do spania są tym rodzajem produktów, na których ciężko oszczędzić, chociaż nie musimy stawiać na najdroższy materac, by cieszyć się wieloletnim komfortem.

Wpływ na cenę materaca ma rodzaj wypełnienia. Sprężynowe materace są uznawane za droższe od pozostałych. Z kolei lateksowe uważa się za zbyt ciężkie, nie są zatem zbyt popularne. Okazuje się, że najczęściej wybierane są materace piankowe. Tutaj rozpiętość cenowa potrafi być naprawdę duża. Od około 600 zł do nawet 1,500 zł za dobry materac. Od Ciebie zależy, ile możesz na ten zakup przeznaczyć.

Czym kierować się przy wyborze materaca dla siebie?

Jeśli szukasz idealnego materaca dla siebie, zwróć uwagę na kilka czynników. W przypadku zakupów stacjonarnych łatwiej jest ocenić materace na oko, natomiast taka ocena niesie błędnej oceny i rozczarowania w praktyce. Zawsze warto sprawdzać parametry.

  • Z czego jest zrobiony materac, z jakim rodzajem wypełnienia.

  • Jaki jest stopień twardości materaca na różnych obszarach.

  • Jaką jakość ma pokrowiec na materac.

W przypadku zakupów online szczegółowe opisy dostarczą nam niezbędnych informacji. Zakupy stacjonarne mogą wymagać konsultacji ze sprzedawcą. Nad ostatecznym wyborem warto się dobrze zastanowić, by mieć pewność satysfakcji z zakupu.

Similar Posts