Wraz ze zbliżającym się wielkimi krokami okresem zimowym, zaczynamy myśleć o tym, jak efektywnie, szybko i tanio ogrzać domowe lub gospodarcze pomieszczenia. Wśród wielu metod na czoło wysuwają się nagrzewnice olejowe – urządzenia ekonomiczne w użytkowaniu, wielofunkcyjne i nowoczesne, dzięki którym można zapewnić komfort cieplny w niemal każdym pomieszczeniu.
- Klasyfikacja nagrzewnic powietrza
- Zastosowanie nagrzewnic powietrza
- Jak dobrać moc nagrzewnicy powietrza?
Różnorodna oferta nagrzewnic, jaką można spotkać w sklepach z tego typu sprzętem, pozwala wybrać urządzenie idealnie dopasowane do rodzaju pomieszczenia, jakie ma ogrzewać. Niezależnie od tego, czy będzie to wnętrze zamieszkałe przez ludzi, biuro czy szklarnia, odpowiednia nagrzewnica perfekcyjnie spełni swoja rolę.
Klasyfikacja nagrzewnic powietrza
Dostępne na rynku nagrzewnice można podzielić na trzy główne grupy, biorąc pod uwagę źródło energii. Bardzo popularne są nagrzewnice elektryczne, zasilane prądem, o napięciu 230V, a także modele wymagające nieco większego napięcia, np. 400V. Stosuje się je głównie jako zapasowe źródło ciepła w średnich i małych pomieszczeniach. Ich niekwestionowaną zaletą jest brak spalin, a więc urządzeń tych można bezpiecznie używać w domach czy biurach. Równie popularne są nagrzewnice gazowe. Podobnie jak te elektryczne, muszą być podłączone do prądu, jednak ich głównym źródłem energii jest gaz. Tego typu urządzenia wytwarzają spaliny, dlatego nie nadają się do użytkowania w biurach czy domach, natomiast można je bezpiecznie stosować w szklarniach. Bardzo szeroką i różnorodną grupę stanowią nagrzewnice olejowe, które dodatkowo dzieli się na urządzenia z odprowadzaniem spalin lub bez takiego systemu. Te pierwsze można stosować w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, drugie używane są głównie we wnętrzach otwartych i takich, w których nie przebywają ani ludzie, ani zwierzęta. Poszukując efektywnych nagrzewnic olejowych, warto zwrócić uwagę na ofertę sklepu https://www.castorama.pl/, w którym urządzenia te dostępne są w atrakcyjnej, niskiej cenie.
Zastosowanie nagrzewnic powietrza
Wybierając nagrzewnicę powietrza, trzeba wziąć pod uwagę to, w jakim pomieszczeniu ma pracować, a co za tym idzie, jakiego potrzebuje paliwa i jaka powinna być jej moc.
Biorąc pod uwagę funkcjonalność i prostotę pracy, najlepszym wyborem wydają się być nagrzewnice elektryczne. Stosuje się je często m.in. w budownictwie, gdzie służą nie tylko jako urządzenia do ogrzewania wnętrz, ale również narzędzia do przyspieszania procesów wysychania tynków czy farb. Ich głównym plusem jest możliwość używania w niemal każdym wnętrzu. Są bezpieczne i wydajne, a przy tym proste w obsłudze i, co najważniejsze, mogą pracować w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Nie wydzielają spalin ani zapachu, a ich praca zwykle jest cicha. Wadą jest jednak koszt użytkowania – nagrzewnice elektryczne są „prądożerne”, dlatego ich długie używanie znacząco wpłynie na wysokość rachunku za energię elektryczną.
Przeciwieństwem nagrzewnic elektrycznych są nagrzewnice gazowe. Ze względu na to, że ich głównym paliwem jest gaz, są tanie w użyciu, a co za tym idzie, chętnie wybierane przez wielu użytkowników. Podczas ich pracy wydziela się dużo pary wodnej, która może skraplać się na ścianach, jednak znacznie niebezpieczniejsze są spaliny, powstające podczas spalania się gazu. Pomieszczenia ogrzewane tymi nagrzewnicami, powinny być bardzo dobrze wentylowane. Tych urządzeń używa się m.in. w szklarniach, magazynach, halach fabrycznych lub warsztatach.
Z kolei nagrzewnice olejowe to urządzenia używane w pomieszczeniach o dużej kubaturze. Podobnie jak nagrzewnice gazowe, wytwarzają one spaliny, dlatego konieczne jest ich odprowadzanie. Dobra nagrzewnica na olej posiada system odprowadzania spalin, dzięki czemu można jej bezpiecznie używać w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie i zwierzęta. Ze względu na ogromną efektywność, nagrzewnica olejowa stosowana jest we wnętrzach o dużej przestrzeni, np. w biurach typu open space lub w halach produkcyjnych. Z jej możliwości często korzystają budowlańcy, używający jej do osuszania i ogrzewania remontowanych pomieszczeń. Zaawansowane modele pozwalają na podłączenie do nagrzewnicy elastycznych przewodów grzewczych, za pomocą których ciepło jest rozprowadzane równomiernie na całej powierzchni ogrzewanego pomieszczenia. Zaawansowane technologicznie i wydajne nagrzewnice olejowe dostępne są na https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/ogrzewanie-przenosne/nagrzewnice/olejowe.html.
Jak dobrać moc nagrzewnicy powietrza?
Bardzo ważnym parametrem pracy nagrzewnicy jest jej moc. Aby poprawnie wyliczyć, jaką moc powinna mieć wybrana nagrzewnica, należy wziąć pod uwagę kubaturę pomieszczenia, jego współczynnik izolacji oraz wymagany przyrost temperatury. Znając te trzy wartości, wystarczy je pomnożyć, a następnie podzielić przez 860 (1kW/h = 860 kcal/h), aby otrzymać minimalną moc urządzenia, która pozwoli zapewnić wymagany komfort cieplny.