Do pokrycia nierównego podłoża, albo w celu przełamania nudy idealnie gładkich ścian doskonale nadają się farby strukturalne. Trójwymiarowy efekt ciekawych faktur zwiększy na pewno dobrze dobrany kolor oraz wyeksponowanie ściany poprzez montaż odpowiedniego oświetlenia. Nawet amatorzy poradzą sobie z tym zadaniem pod warunkiem, że do malowania użyją dobrej jakości farb strukturalnych.
Czym są farby strukturalne?
Dla uzyskania efektu niejednolitej, chropowatej powierzchni 3D potrzebne są farby z dodatkiem wypełniaczy o różnym uziarnieniu. Najczęściej są to drobiny kwarcu.
Można nakładać na ścianę farbę strukturalną o wybranym kolorze, albo pomalować strukturę na dowolny kolor zwykłą farbą. W celu uzyskania ciekawej faktury można stosować rozmaite narzędzia i przedmioty: wałki, pędzle, gąbki, kule z pogiętego papieru, gałęzie, a nawet własne ręce. Ważne jest, aby fakturę kształtować zanim farba mocniej przeschnie.
Dla utrwalenia efektu oraz ochrony przed niszczeniem mechanicznym i osiadaniem kurzu warto ścianę pomalowana farbę strukturalną dodatkowo zabezpieczyć lakierem bezbarwnym (błyszczącym lub matowym). Świetne rezultaty daje również powierzchowne zastosowanie bejcy – można uzyskać efekt cieniowania.
Gdzie używać farb strukturalnych?
Użycie farb strukturalnych jest nieco droższe, niż farb zwykłych, ale na pewno opłaci się w sytuacji, gdy trzeba najpierw wyrównać powierzchnię ściany. Zamiast to robić, wystarczy zastosować grunt i nałożyć farbę strukturalną. Najczęściej używa się jej w klatkach schodowych, holach, jako wykończenie kominka. W salonach czy sypialniach doskonale wygląda pojedyncza ściana z niezwykłą fakturą uzyskaną dzięki farbie strukturalnej.
Jak używać farb strukturalnych?
Przed przystąpieniem do malowania należy przygotować wszystkie niezbędne narzędzia oraz materiały.
Położenie farby strukturalnej wymaga zachowania następującej sekwencji czynności:
- Oczyszczenie podłoża – wystarczy oczyścić z kurzu i odpylić; małe uszkodzenia można zostawić, większe ubytki uzupełnić.
- Gruntowanie ściany – zawsze należy stosować grunt zalecany przez producenta farby i odczekać do całkowitego wyschnięcia.
- Przygotowanie farby – wymieszanie farby; jeśli farba nie jest produktem gotowym należy połączyć jej składniki.
- Równomierne nakładanie farby na ścianę; farbę powinno się czerpać z kuwetki – maczanie pędzla w wiadrze może zanieczyścić resztę farby.
- Po zakończeniu aplikacji jest czas na dekorację wzorami, esami floresami, wykonywanymi przy pomocy dowolnego narzędzia.
- Po wyschnięciu lakierowanie lub bejcowanie ściany. Czas wysychania jest uzależniony od grubości warstwy farby.
Położenie farby strukturalnej na ścianę przypomina nieco czynność kładzenia tynków strukturalnych. Zresztą farba strukturalna często do złudzenia tynk przypomina. Zasadniczą różnicą jest cena – farby są znacznie tańsze od tynków, choć nieco droższe od zwykłych farb.