Dom i Ogród

Elektryczna piła tarczowa – jaki sprzęt wybrać, żeby nie żałować?

Elektryczna piła tarczowa – jaki sprzęt wybrać, żeby nie żałować?

Elektryczne piły tarczowe idealnie sprawdzają się do wykonywania szybkich i precyzyjnych cięć materiałów budowlanych czy elementów konstrukcyjnych. Powszechnie korzystają z nich zarówno wymagający fachowcy, jak i hobbyści i majsterkowicze. Jaką elektryczną pilarkę tarczową warto wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Dlaczego warto wybrać elektryczną piłę tarczową?

Elektryczna piła tarczowa to wydajne elektronarzędzie zapewniające użytkownikowi dużą efektywność i wydajność, ergonomię pracy, a także wysoki poziom bezpieczeństwa. Urządzenia te mogą być zasilane z sieci lub akumulatorowo.

Pilarki sieciowe są zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem elektrycznych pił tarczowych. Ich niewielkie gabaryty łączą się z dużą mocą oraz nieograniczoną możliwością pracy wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do sieci elektrycznej. Z kolei ogromną zaletą nowoczesnych tarczowych pił akumulatorowych jest możliwość pracy niezależnie od zewnętrznego zasilania, a także ich wyjątkowa mobilność, która pozwala na sprawne przenoszenie urządzenia podczas pracy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając elektryczną piłę tarczową?

Wybór piły tarczowej powinien być dostosowany przede wszystkim do rodzaju obrabianych materiałów. Na tej podstawie należy określić konstrukcję i rodzaj piły, jej moc oraz parametry cięcia.

Konstrukcja i rodzaj piły tarczowej

Piły tarczowe stanowią rozbudowaną gamę elektronarzędzi tnących. Wśród ich oferty znajdziemy m.in. piły ręczne oraz piły stolikowe. Te pierwsze zapewniają wyjątkową wszechstronność, funkcjonalność i użyteczność, pozwalając na sprawne i wygodne przecinanie niemal dowolnego rodzaju materiałów. Z kolei przecinarki stolikowe umożliwiają wykonywanie precyzyjnych i powtarzalnych cięć większych elementów konstrukcyjnych i materiałów.

Moc pilarki tarczowej

Piła tarczowa jest tak efektywna, jak efektywny jest jej silnik. Duża moc jednostki napędowej zapewnia odpowiednio dużą siłę tnącą. Parametr ten jest szczególnie istotny podczas pracy z grubszymi i trudniejszymi w obróbce materiałami – np. betonem, kamieniem lub elementami metalowymi. Najczęściej piła tarczowa generuje moc od 1 do nawet 2,5 kW.

Parametry cięcia

Uwzględniając parametry cięcia piłą tarczową, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na maksymalną głębokość cięcia przy kącie 90o i 45o. Parametr ten wpływa na to, jak grube materiały będziemy w stanie przeciąć przy użyciu piły. Najczęściej ręczne piły tarczowe pozwalają na wykonywanie cięć o głębokości do aż 130 mm przy kącie 90o i do 100 mm przy kącie 45o.

Similar Posts