Dom i Ogród

Praktyczne i modne oświetlenie do kuchni

Praktyczne i modne oświetlenie do kuchni

Kuchnia jest sercem domu. Spędzamy w niej sporo czasu na przyrządzaniu posiłków, relaksie, rozmowach z domownikami. Niejednokrotnie to właśnie do kuchni przenosi się większość imprez, organizowanych w domowym zaciszu. W wielu kuchniach, przy stole, tworzy się również miejsce do pracy w ramach Home Office.

Aby to wszystko było możliwe, trzeba zbudować wydajny i praktyczny system oświetleniowy, który sprosta wszystkim oczekiwaniom i potrzebom.

Z czego powinien się składać i jakie lampy najlepiej wprowadzić do kuchennych wnętrz? O tym napiszemy nieco więcej poniżej.

Lampy do kuchni – bezpieczeństwo, komfort i styl

Skoro w kuchni toczy się życie domowników, światło powinno nadążać za ich potrzebami. Warto zadbać o to, by system był zaplanowany w najmniejszych detalach. Jeśli tylko jest to możliwe, podstawę powinno stanowić światło dzienne, wpadające do wnętrza przez okna lub inne przeszklenia.

Oprócz niego trzeba również zadbać o odpowiednie rozlokowanie lamp do oświetlenia głównego, zadaniowego i dekoracyjnego.

Pierwsze z nich gwarantuje swobodne przemieszczanie się i wykonywanie prostych czynności. Drugie tworzy główną przestrzeń roboczą, w której swobodnie przeprowadza się bardziej precyzyjne zadania. Trzecie natomiast, choć jest mniej funkcjonalne, to tak naprawdę tworzy charakter i nastrój kuchni, sprawiając, że po prostu chce się w niej przebywać.

Parametry techniczne lamp do kuchni

Lampy do kuchni powinny wyróżniać się kilkoma kluczowymi cechami. Przede wszystkim w pobliżu zlewu należy umieszczać wyłącznie oprawy o wysokim współczynniku IP, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo użytkowania, chroni przed zwarciem i przypadkowym porażeniem. Najlepszym rozwiązaniem są modele o ochronie powyżej IP44.

Równie istotny jest wybór odpowiednich źródeł światła. Kluczowym parametrem bywa najczęściej natężenie, które różni się w zależności od typu lamp. Produkty do oświetlenia głównego mogą dawać około 100 luksów. Lampy zadaniowe powinny już zagwarantować nieco jaśniejszy i skoncentrowany strumień światła o natężeniu ok. 400-500 luksów. To podstawa dla bezpiecznego cięcia, szatkowania i gotowania.

Jaką temperaturę barwową powinny mieć praktyczne źródła światła do kuchni? Im bardziej zbliżone do naturalnego, tym lepiej. Jeśli natomiast planujemy zbudować w kuchni przenośne biuro i miejsce do pracy zdalnej, warto zaopatrzyć się w lampkę stołową, dającą światło zimno białe, pobudzające koncentrację i zwiększające naturalne pokłady energii.

Zmianę natężenia światła lub temperatury barwowej umożliwią natomiast panele dotykowe, które zastąpią klasyczne włączniki. Można nimi sterować za pomocą pilota i w ten sposób zmieniać parametry oświetlenia. Tego typu rozwiązanie oferuje sklep https://gajwer.pl/.

Jakie lampy sprawdzają się w kuchniach?

Kuchnie przede wszystkim mają być funkcjonalne. Z tego też powodu wprowadzane do nich oprawy w znaczącej większości to niewielkie, praktyczne lampy techniczne. Wiele osób wykorzystuje na przykład oczka wpustowe oraz małe reflektory, montowane na szynoprzewodach. Pozwalają na optymalne doświetlenie wszystkich zakamarków. Nad przestrzenią roboczą montuje się dodatkowe lampy, o skoncentrowanym strumieniu światła.

Takie budowanie przestrzeni nie oznacza jednak, że w takich lokalizacjach nie można wykorzystać lamp dekoracyjnych. Niejednokrotnie stawia się na ciekawe i oryginalne plafony. Nad stołem do rodzinnych posiłków lub wyspą kuchenną umieszcza się lampy wiszące (pojedyncze lub całe zestawy, montowane w rzędach).

Chętnie stosuje się oświetlenie boczne, na przykład kinkiety, które równocześnie doświetlają całą przestrzeń oraz budują w niej przytulny nastrój.

Wiele osób wprowadza do kuchni praktyczne listwy LED. Przy ich pomocy podświetla się krawędzie mebli, elementy dekoracyjne, gabloty lub poszczególne warstwy sufitu podświetlanego. Produkty tego typu występują w różnych wariantach barwnych, co pozwala stworzyć szczególnie pożądane efekty.

Sterowanie oświetleniem w kuchni

Do sterowania lampami w kuchni zazwyczaj używa się wciąż standardowych włączników – przyciskowych lub szklanych, dotykowych paneli. Są wygodne i pozwalają na kontrolowanie warunków w każdym z pomieszczeń.

Coraz szersze grono użytkowników decyduje się jednak na wprowadzenie oprócz nich również sterowania zdalnego. Do tego celu służą rozmaite urządzenia – dedykowane piloty lub specjalne aplikacje, instalowane na telefonach i tabletach.

Dodatkowo kontrolowanie lamp i ich ustawień (natężenia, temperatury barwowej i koloru) jest możliwe również za pośrednictwem komend głosowych, wydawanych popularnym asystentom, jak Amazon Alexa lub Google Assistant, które współpracują z większością nowoczesnych inteligentnych opraw oświetleniowych.

Nowoczesne oświetlenie do kuchni – możliwości na miarę każdego użytkownika

Praktyczne oświetlenie do kuchnia obecnie łączy maksymalną funkcjonalność z ciekawym designem. Dzięki temu tworzy się przestrzeń, w której aż chce się spędzać więcej czasu nie tylko od święta. Każdy może zbudować idealne dla siebie oświetlenie, stosując nowoczesne rozwiązania i praktyczne technologie.

Similar Posts