Porady

Jak wybrać wygodne i funkcjonalne krzesło obrotowe do biurka?

Jak wybrać wygodne i funkcjonalne krzesło obrotowe do biurka?

Odpowiednia pod względem fizjologicznym postawa ciała przy siedzeniu przy biurku ma ogromne znaczenie dla uczniów. Młodzi ludzie kształtują w ten sposób nawyki, które mogą mieć znaczenie także w dorosłym życiu. Zapewnij swojemu dziecku już od najmłodszych lat odpowiednie krzesło obrotowe. Wybierz odpowiednie rozwiązania dla siebie i dziecka z oferty sklepów internetowych. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, dokonując takiego wyboru!

Jak dopasować krzesło do biurka?

Fotel biurowy powinien mieć stabilną podstawę wspierającą się na pięciu podnóżach. Bardzo ważnym parametrem, jaki powinieneś brać pod uwagę, kupując krzesło do biura lub dla ucznia jest regulacja wysokości siedziska. Zakres regulacji powinien wynosić od 40 do 50 cm. Odpowiednie ustawienie siedziska względem wzrostu użytkownika i poziomu blatu biurka wpłynie na właściwe krążenie w nogach, a także sprawi, że nie będziesz odczuwać ciężkości i zmęczenia w kończynach. Sprawdź też, gdzie znajduje się pokrętło służące do regulacji wysokości siedziska. Jeśli zainstalowano je z boku fotela, będzie łatwiej nim manewrować, niż gdyby dostępne było pod siedziskiem. Co ciekawe, ergonomicznym rozwiązaniem nie będzie połączenie oparcia i siedziska w jedną całość, ponieważ takie krzesła obrotowe umożliwiają tylko minimalne odchylanie się w tył.

Regulowana wysokość siedziska to jedno, ale powinieneś też móc zmieniać jego głębokość. Pamiętaj, że najzdrowiej dla Twojego kręgosłupa będzie, jeśli na siedzisku znajdzie się około ¾ ud. Pamiętaj też, że miejsce styku krawędzi fotela z udami nie powinno powodować ucisku, który mógłby skutkować drętwieniem nóg.

Kolejną kwestią ważną przy wyborze fotela obrotowego do biurka jest regulacja kąta nachylenia oparcia oraz wysokości podłokietników. Kiedy siedzisz przy biurku, wypełniasz dokumenty, pracujesz przy komputerze lub Twoje dziecko uczy się czegoś bądź gra w gry wideo, wówczas może zaistnieć potrzeba przybrania innej pozycji ciała. Raz wychylacie się do przodu, a innym razem możecie chcieć wygodnie oprzeć się o oparcie krzesła. Za każdym razem ważne będzie, by Twój kręgosłup miał stabilne oparcie, co może zapobiec bólom pleców i głowy. Opcja regulacji nachylenia oparcia o 30 stopni w tył i 5 stopni w przód powinna być dostępna w krześle obrotowym, które planujesz kupić. Bardzo przydaje się też blokada siedziska i oparcia w wybranych kilku pozycjach. Kiedy zwolnisz blokadę, oparcie może uderzyć o Twoje plecy, dlatego wybieraj krzesła z funkcją Anti-Shock, które Cię przed tym uchronią.

Regulacji powinny podlegać także podłokietniki, dzięki czemu będzie można dopasować je do wzrostu użytkownika. Podłokietniki te można ustawić wyżej i niżej względem siedziska, a także odchylić na boki, co pozwoli na zwiększenie szerokości miejsca do siedzenia, a to ma niebagatelne znaczenie dla użytkowników, którzy mają nadwagę.

Najnowsze fotele mają dynamiczne siedziska dopasowujące się do zmiany pozycji korzystającego. Dobrze by było, gdyby krzesło obrotowe miało zagłówek, który zwiększy wygodę korzystania z niego.

Na koniec sprawdź, z czego wykonane jest krzesło. Stelaż powinien być zrobiony z metalu – może mieć elementy stalowe i aluminiowe. Jednak bywa, że tańsze krzesła mają kilka elementów z tworzywa sztucznego, które jest mniej stabilne i wytrzymałe od metali. Do obicia krzesła mogą być wykorzystane syntetyczne tkaniny, wełna, skaj czy skóra naturalna, która będzie najdroższa. Nie mniej istotne jest wypełnienie krzesła obrotowego, które najczęściej jest wykonane z gąbki lub pianki o wysokiej sprężystości. Pianka powinna mieć gęstość około 50–60 kg/m3, co świadczy o tym, że masz do czynienia z krzesłem wysokiej jakości.

Jakie krzesło dla ucznia?

Uczeń podczas odrabiania lekcji powinien siedzieć wyprostowany przy biurku. Krzesło obrotowe wybrane dla Twojego dziecka musi być dopasowane do jego wzrostu i do wysokości blatu. Obrotowa podstawa sprawi, że Twoja pociecha zawsze będzie mogła szybko przemieścić pomiędzy blatem biurka a regałem z książkami czy szafką z artykułami piśmienniczymi. Wybierz krzesło obrotowe dla ucznia z regulowaną wysokością siedziska i stabilnym podparciem dla kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.

Obowiązkowo krzesło obrotowe dla ucznia powinno mieć samohamowalne kółka, które gwarantują bezpieczeństwo. Pomiędzy udem dziecka a podudziem, podobnie jak pomiędzy stopą a podudziem oraz przedramieniem i ramieniem, powinien być zachowany kąt 90 stopni, co oznacza, że dziecko ma odpowiednią postawę ciała.

Jak wybrać krzesło obrotowe do biura?

Praca biurowa często wymaga siedzenia przed ekranem komputera nawet przez 6–8 godzin dziennie. W takim wypadku Twój fotel obrotowy musi być w 100 proc. wygodny i wymuszać ergonomiczną, zdrową pozycję ciała.

Ważne jest, by wybrane krzesło obrotowe zapewniało regulację wysokości siedziska i oparcia dla kręgosłupa. Obowiązkowe elementy takiego fotela to:

  • oparcie wysokie, sięgające ponad łopatki,
  • uwypuklenie wyprofilowane odpowiednio na wysokości części lędźwiowej kręgosłupa,
  • wytrzymała, pięcioramienna podstawa obrotowa z kółkami dopasowanymi do rodzaju powierzchni,
  • siedzisko i oparcie wypełnione trwałą pianką,
  • podłokietniki z możliwością zmiany położenia.

Regulowane elementy fotela, wygodne, odchylające się oparcie i siedzisko, a do tego wsparcie dla części lędźwiowej kręgosłupa to najważniejsze parametry, jakie powinieneś brać pod uwagę przy wyborze krzesła obrotowego do biurka.

Similar Posts