Płyty warstwowe są powszechnie stosowane w budownictwie – zarówno ścienne, jak i dachowe pełną rolę termoizolatora, zmniejszając pobór energii, jaka jest potrzebna do ogrzania budynku. Efekt? Mniejsze koszty oraz większy komfort użytkowników obiektu. Jak wykonać montaż płyt warstwowych, aby spełniały one swoje zadanie?
Montaż płyt warstwowych krok po kroku
Przytoczona instrukcja montażu płyt warstwowych dotyczy układu poziomego, który jest bardzo powszechnie stosowany w budownictwie.
Krok 1 – Rozładunek i przygotowanie
Zanim rozpocznie się montaż płyt warstwowych, istotne będzie ich rozładowanie – należy wykonać to przy użyciu wózków widłowych o dużym rozstawie wideł. Następnie konieczne jest podjęcie działań, dzięki którym możliwe będzie odpowiednie wypozycjonowanie pierwszej płyty – niezbędna okaże się tutaj instalacja obróbki startowej z blachy. Ważne będzie też uszczelnienie wszystkich miejsc, w których płyty stykają się z konstrukcją – warto zastosować do tego specjalne uszczelki samoprzylepne.
Pamiętajmy również o montażu okapnika – dzięki niemu odprowadzona zostanie woda deszczowa, co będzie miało kluczowy wpływ na stabilność płyt warstwowych. Należy to zrobić na samym początku, gdyż potem może okazać się to niemożliwe.
Krok 2 – Montaż płyt warstwowych
Po przeprowadzonych przygotowaniach można zamontować pierwszą płytę warstwową. Należy wykorzystać do tego specjalne łączniki, które będą przechodzić przez całą grubość płyty. Aby przymocować ją do konstrukcji, należy wykorzystać wkręty do stali, wyposażone w odpowiednią podkładkę uszczelniającą.
Łączenie ze sobą kolejnych płyt jest bardzo proste – wynika to z tego, że posiadają one specjalne zamki, które nie tylko zapewniają stabilność połączeń, ale również eliminują ryzyko braku szczelności. Ze względu na ich lekkość (w porównaniu do innych konstrukcji budowlanych), osadzanie kolejnych elementów nie powinno stanowić większego problemu. Montując płyty warstwowe należy pamiętać o pozostawieniu około 10-milimetrowych szczelin technologicznych, które na koniec zostaną wypełnione pianką poliuretanową. Wyeliminuje to problem mostków termicznych.
Warto pamiętać o tym, aby zakupić płyty warstwowe o odpowiednim wymiarze – dzięki temu unikniemy konieczności ich docinania, co mogłoby znacząco wydłużyć proces montażu!
Krok 3 – Prace wykończeniowe
Po zamontowaniu płyt warstwowych należy zakryć dylatacje za pomocą specjalnych blach, montowanych przy użyciu wkrętów. Niezbędne będą też inne obróbki maskujące, takie jak styki, naroża czy cokoły, aby obiekt był funkcjonalny i estetyczny. Po zakończeniu montażu płyt warstwowych oraz prac wykończeniowych, można na ścianach zamontować kamery do monitoringu, logo firmy i inne elementy wskazane przez inwestora.
Montaż płyt warstwowych nie jest skomplikowany, jednak, w celu prawidłowego przeprowadzenia całego procesu, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, oferującej najlepsze rozwiązania. Dzięki temu powstały budynek będzie trwały i funkcjonalny na przestrzeni wielu lat.