Bezprzylgowe czy przylgowe? Przeszklone czy pełne? Tradycyjnie otwierane, a może przesuwne? Sprawdź, czym się kierować, wybierając drzwi wewnętrze do swojego mieszkania.
Czynnik numer 1: wypełnienie drzwi
Im bardziej wypełnione drzwi, z tym lepszą wytrzymałością i izolacją akustyczną można mieć do czynienia. Ograniczenie hałasów dobiegających z pozostałych stref mieszkania pozwala skupić się na czytanej książce, wykonywanej pracy czy odpoczynku. Dlatego też cena nie powinna być najważniejszym czynnikiem doboru tego elementu wykończenia – zwłaszcza że ma ono posłużyć na lata.
Czynnik numer 2: wygląd drzwi
Nie tylko izolacja akustyczna, ale również wygląd drzwi ma duże znaczenie. Skrzydła z transparentnymi lub mlecznymi wstawkami przepuszczają więcej światła do wnętrza i są lżejsze wizualnie niż pełne odpowiedniki. Dla tych, którzy obawiają się, że zbyt wiele przezroczystości obniży poczucie prywatności domowników, szczególnie w pomieszczeniu takim jak łazienka, przygotowano kolekcje zróżnicowane pod względem poziomu instalacji szklanych wstawek. W ten sposób można jeszcze lepiej dopasować modele drzwi do swoich potrzeb oraz specyfiki pomieszczenia.
Jakie drzwi do łazienki warto wybrać?
Wybierając drzwi do łazienki, trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na to, aby miały podcięcie u dołu lub były wyposażone w tuleje. Funkcja każdego z tych rozwiązań jest taka sama – w ten sposób powietrze będzie miało lepsze warunki do ujścia i swobodnej cyrkulacji. Ograniczy to ryzyko pojawienia się nadmiaru wilgoci i – co za tym idzie – rozwoju pleśni. Drzwi do łazienki, z funkcjonalnego punktu widzenia, powinny być wyposażone również w zamek. Daje on poczucie intymności podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych oraz wizyt gości. W przypadku niektórych mieszkań ciekawym rozwiązaniem mogą być drzwi przesuwne. Nie wymagają dysponowania dodatkową przestrzenią przy odchylaniu skrzydła. Ma to znaczenie w przypadku większych rodzin czy mieszkań zajmowanych przez kilku lokatorów. W ciasnych kawalerkach nietrudno o uderzenie osoby przechodzącej korytarzem w momencie, gdy akurat wychodzimy z łazienki. Drzwi przesuwne mogą ten problem rozwiązać.
Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Które wybrać?
W klasycznych wnętrzach często spotykane są wciąż drzwi wewnętrzne przylgowe, o prostej konstrukcji i bezproblemowym montaż. To właśnie względy praktyczne, niższa cena i możliwość łatwej regulacji zawiasów czyni je tak popularnymi. W ostatnim jednak czasie, gdy Polacy coraz większą wagę przykładają do tego, jak mieszkają, rośnie rozpoznawalność i popyt na drzwi bezprzylgowe. Są tak zbudowane, aby po zamknięciu skrzydło idealne wpasowywało się w futrynę pokoju, tworząc gładką, jednolitą płaszczyznę.