W każdym domowym pomieszczeniu niezwykle istotna jest odpowiednia aranżacja okna. Dzisiaj najczęściej decydujemy się na firanki na wymiar. No ale jak je poprawnie wymierzyć? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Dlaczego rozmiar ma znaczenie?
Należy pamiętać o tym, że nieprawidłowo dopasowana firanka wygląda po prostu źle. Nie tylko zaburzy nasze poczucie estetyki, ale jednocześnie spowoduje znaczny dyskomfort, a u niektórych nawet nocne koszmary. Właśnie dlatego warto zadbać o każdy centymetr. Firanki na wymiar muszą mieć odpowiednią długość i szerokość, dopasowaną do wymiarów okna. Ta reguła dotyczy zarówno kuchennych firanek, które sięgają najczęściej parapetu, a także długich modeli, które wieszamy w salonie albo w sypialni. Jak zatem prawidłowo mierzyć firanki na wymiar? Czym właściwie jest „zmierzenie okna”? Chodzi o szybę, szybę i futrynę, a może coś jeszcze?
Prawidłowe wymiary, czyli jakie?
Nie można zapomnieć o tym, że firanki na wymiar obejmują nie tylko okno, ale jednocześnie kawałki ścian z obu stron okna oraz pod sufitem i nad podłogą. Najlepiej dokonać pomiarów wtedy, gdy mamy już zamontowany karnisz albo przynajmniej dokładnie wiemy, gdzie go powiesimy. Długość firany obejmuje odległość od karnisza do samej podłogi, ewentualnie do parapetu, jeżeli taki model firan wybierzemy. Przy długich firanach najlepiej odjąć około 2 centymetry, żeby firana nie leżała na podłodze i nie zbierała kurzu. W odniesieniu do długości trzeba też uwzględnić sposób wieszania firan – te na przelotkach będą na przykład dłuższe, niż firany na tradycyjnych żabkach. Dodatkowo trzeba doliczyć około 20 centymetrów na zakładkę, czyli ładne wykończenie dołu i góry firanki na wymiar. Z kolei szerokość powinna uwzględniać długość karnisza, a także marszczenia. Takie marszczenia najczęściej wymagają uszycia firanki dwukrotnie dłuższej niż karnisz.
Jak dobrze mierzyć?
Aby wykonać precyzyjne pomiary, najlepiej robić to w dwie osoby. Mamy bowiem do czynienia z dużą odległością, więc warto mieć kogoś, kto przytrzyma miarę z drugiej strony. Jeżeli nie mamy żadnego pomocnika pod ręką, trzeba zadbać o coś, czym zaznaczymy odległość na poszczególnych odcinkach. Wymaga to olbrzymiej precyzji i dokładności. Do pomiarów najlepiej wykorzystać natomiast tradycyjną miarkę budowlaną, ponieważ jest ona sztywna i umożliwia dokładne wymierzenie odległości. Nie sprawdzi się tutaj zupełnie miara krawiecka. Oczywiście należy wziąć na tyle długą metrówkę, aby wystarczyła na całą długość i szerokość okna.